Єрмоленко Т.І., Толочко В.М.

Національний фармацевтичний університет

ОПТИМІЗАЦІЯ ВИТРАТ НА ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ ІЗ ЗАХВОРЮВАННЯМИ НИРОК

Питання оптимізації витрат на стаціонарне лікування хворих є важливими в умовах формування ринкових відносин, коли в системі охорони здоров’я планується обмежений бюджет. В повній мірі це торкається хворих із захворюваннями нирок, питома вага яких у загальній захворюваності сягає до 70 %.

Одним із напрямків вирішення завдання є адекватне лікування таких хворих на підставі оптимізації використання лікарських засобів у схемах лікування, зважена терапевтична тактика на основі оцінки ефективності, безпеки і вартості лікування, тобто використання фармакоекономічних підходів.

З цією метою нами проведені дослідження стану лікарського забезпечення хворих із захворюваннями нирок в умовах стаціонарного лікування на базі Харківського клінічного центру урології і нефрології ім. В.І. Шаповалова (ХОКЦУМ).

Встановлено, що у більшості використовуються лікарські засоби закордонного виробництва (90%), вартість яких значно більше ніж вітчизняних. Разом з тим, за фармакоекономічними аспектами лікарського забезпечення у 50 % випадків схеми лікування хворих не відповідали вимогам галузевих стандартів лікування, ще у 18% випадків призначається не повний асортимент лікарських засобів для досягнення найбільшого терапевтичного ефекту, у 16 % – навпаки, такий асортимент надлишковий, у 15% – лікарські засоби дублюються, у 10% – допускається передчасна відміна призначених лікарських засобів, у 8% – призначення лікарських засобів перевищує рекомендовані терміни вживання тощо. Все це пов’язано із відсутністю конкретних фармакоекономічних обґрунтувань лікарського забезпечення хворих із захворюваннями нирок.

Саме вищезазначене зумовило мету нашого дослідження – з’ясування фармакоекономічних аспектів лікарського забезпечення хворих із захворюваннями нирок в умовах стаціонарного лікування. У даному повідомленні торкаємось схем лікування антибактеріальною і протизапальною терапією з використанням антибіотиків.

На вітчизняному фармацевтичному ринку антибіотики представлені досить широко і серед них переважають препарати іноземного виробництва. Ціни на антибіотики коливаються у широких межах. Встановлено, що у лікарському забезпеченні хворих із захворюваннями нирок переважають дорогі антибіотики іноземного походження. Тобто, в умовах стаціонару прослідковується тенденція перевантаження бюджету лікувально-профілактичних установ, а тому як установи, так і пацієнти не завжди спроможні повною мірою забезпечити загальне курсове лікування. Це не тільки впливає на результати поточного лікування, але й може спонукати загрозу прихованої персистенції загального процесу, його хронізації з наступним розвитком хронічної ниркової недостатності.

Тому з метою пошуку шляхів оптимізації витрат на лікування хворих із захворюваннями нирок нами приведений експеримент з вивчення чутливості 24 найменувань сучасних антибіотиків вітчизняного і закордонного виробництва, які найчастіше використовуються у схемах лікування хронічного пієлонефриту щодо їх впливу на 117 штамів найширше представлених мікроорганізмів – збудників хвороб, виділених із сечі таких хворих (Esherichia coli, Pseudomonas, Enterobacter, Klebsiella).

Експериментом встановлено, що в 75,3% випадків ефективність терапевтичної дії антибіотиків вітчизняного і закордонного виробництва повністю співпадає при лікуванні хворих із захворюваннями нирок, тоді як витрати на придбання препаратів значного різняться. Серед вітчизняних антибіотиків: ампіцілін, азитроміцин, гентаміцин, карбеніцилін, лінкоміцин, метронідазол, норфлоксацин, оксацилін, офлоксацин, пеніцилін, рифампіцин, тетрациклін, цефазолін; закордонних: абактал, амоксиклав, зинацеф, кефзол, кліндаміцин, макропен, офлоксин, пефлін, роксид, тієнам, цефтазидим. Таким чином отримані результати вказують на те, що при формуванні фармакотерапевтичних підходів до оптимізації лікування хворих із захворюваннями нирок доцільно орієнтувались, в тому числі на лікарські засоби вітчизняного виробництва, що значно зменшить витрати на лікування без порушень найважливіших вимог його ефективності і безпеки.

Проведені дослідження показали, що шляхи оптимізації витрат на лікарське забезпечення хворих із захворюваннями нирок існують, у першу чергу, за рахунок фармакоекономічних підходів до використання лікарських засобів стосовно конкретних захворювань з урахуванням терапевтичної ефективності їх поєднання в схемах лікування. Перевага має бути на стороні вітчизняних лікарських засобів, які за ціною більш доступні і, разом з тим, не поступаються терапевтичною ефективністю аналогам закордонного виробництва.

Отримані результати увійшли до загальних пропозицій щодо оптимізації витрат на лікування хворих із захворюваннями нирок в умовах стаціонару.