Хмельницька О.А., Толочко В.М.

Національний фармацевтичний університет

АСПЕКТИ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВНИХ ІНСПЕКТОРІВ З КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ

Система регіонального контролю якості лікарських засобів охоплює діяльність усіх зареєстрованих на території суб’єктів господарської діяльності. Як правило, це територія областей, у населених пунктах яких функціонують аптеки, аптечні пункти і кіоски, промислові фармацевтичні підприємства, лікувально-профілактичні установи тощо. З метою їх інспектування державні інспектори мають знаходитись безпосередньо на місці їх діяльності, а тому отримати відрядження і виїхати для перевірки. Іменно ця частина діяльності державних інспекторів регламентується лише чинним законодавством щодо відряджень, і зовсім відсутні критерії встановлення витрат часу на проїзд до місця інспектування.

У зв’язку з цим, метою нашого дослідження стало вивчення витрат часу на проїзд державних інспекторів до місць розташування суб’єктів господарської діяльності. Об’єктами досліджень слугували регіони: Донецька, Запорізька, Миколаївська, Полтавська, Сумська, Тернопільська та Черкаська області.

Встановлено, що на час проїзду державних інспекторів впливають такі чинники як відстань у км., якість дорожнього покриття, вимоги до швидкості руху, використання службового чи громадського транспорту. Завдяки методам спостереження й хронометражу за переміщенням державних інспекторів службовим і громадським автотранспортом, вивченню розкладу руху громадським автотрантспортом були встановлені витрати часу на проїзд від місця їх основної роботи (державні інспекції) до міст функціонування суб’єктів господарської діяльності (СГД).

Отримані результати наглядів були статистично опрацьовані, що дозволило здійснити їх типологічне групування за ознакою – відстань в км. В основі типологічного групування використані рівні інтервали і розрахована їх кількість.

Проведені розрахунки дозволили відібрати варіанти типологічного групування, за яким розподіл об’єктів був найрівномірніший. Такий варіант передбачає 5 груп з інтервалом ознаки в 40 км. (див. табл. 1).

Таблиця 1

Класифікація відстані СГД від регіональних державних інспекцій

Умовна група

Інтервали, км.

Розподіл об’єктів,

%

1

до 40

11,54

2

41-80

23,08

3

81-120

19,23

4

121-160

26,92

5

більше 160

19,23

 

 

100,00

Далі, для кожної типологічної групи були розраховані усереднені витрати часу на проїзд у залежності від раніше вказаних чинників (див. табл. 2).

Таблиця 2

Усереднені витрати часу на проїзд до місць розташування СГД

Умовна

група

Витрати часу на проїзд в годинах

службовим автотранспортом

громадським автотранспортом

всього (tс)

відповідно до 8 - год. робочого дня (t1)

всього (tr)

відповідно до 8 - год. робочого дня (t2)

1

0,53

0,066

0,80

0,100

2

0,91

0,117

1,65

0,207

3

1,29

0,132

2,27

0,282

4

1,76

0,220

2,91

0,384

5

2,41

0,302

4,18

0,522

Із табл. 2 видно, що усереднені витрати часу представлені як в цілому у годинах (tс) і (tr), так і у вигляді коефіцієнтів (t1) і (t2) до 8-годинного робочого дня державного інспектора, котрі залежать від відстані до СГД у км. і виду транспорту в межах кожної із п’яти типологічних груп.

Практична апробація методики розрахунку витрат часу державних інспекторів на проїзд до СГД показала її доцільність завдяки більше точному плануванню їх фонду робочого часу, а також розрахунку терміну відряджень для інспектування.

Наукова розробка увійшла до складу пропозицій щодо удосконалення організації діяльності державних інспекторів з контролю якості лікарських засобів на регіональному рівні в системі МОЗ України.