Вострецова В.О.

Горлівський державний педагогічний інститут іноземних мов

Спілкування в чатах як один із видів електронного спілкування (вікова група «підлітки»)

Спілкування в чатах є одним із видів так званого електронного спілкування. Останнє, як відомо, набуло окремих специфічних рис – лексичних, граматичних та синтаксичних, - що дає нам змогу «виокремити стиль електронного спілкування в окремий мовний стиль» [4, 203].

Науково-технічний прогрес, беззаперечно, має значний вплив влив на людину. Одним із проявів такого впливу є зростання кількості людей, «які живуть у нереальному світі певний час. Збільшується кількість громадян, які проживають своє свідоме і несвідоме життя суцільно у вимислі. Свою роль тут відіграють радіо, кіно, телебачення та Інтернет» [2, 183]. Останній, на нашу думку, відіграє головну роль у житті сучасної людини. Адже всесвітня мережа поглинула майже всі сфери людського життя, наприклад, бізнес, освіту і, головне, - спілкування.

До групи користувачів всесвітньої мережі Інтернет входять носії мови, що належать до різних прошарків суспільства – як ті, що мають різний віковий, професійний та соціальний статус, так і ті, що відрізняються рівнем освіти, виховання тощо [3, 240].

Важливо зазначити, що деякі особливості електронного спілкування вже стали узуальними. Вони прийняті до вжитку більшою частиною користувачів (наприклад, використання скорочень, смайликів тощо). Звичайно поряд із узуальними з’являються і оказіональні, які беззаперечно можуть перейти до розряду узуальних. При цьому спостерігається така тенденція в спілкуванні користувачів вікової групи «підлітки» - масове використання граматично некоректних форм слів та графічно невірного оформлення слів. І, на нашу думку, вживання таких форм уже стало узусом для цієї вікової групи. І цей факт не може не турбувати. Адже таке спрощення мови за принципом «як чую так і пишу» може призвести до необоротних наслідків – до повального отупіння носіїв мови та до симпліфікації мови, що, вважаємо, не завжди є доречним. Хоча мова і змінюється з плином часу, але ж не настільки глобально, щоб зовсім нехтувати її правилами.

Вважається, що люди в мережі поводяться далеко не так як у реальному житті – вони реалізують те, що не можуть реалізувати в реальному житті. Але, необхідно додати, що при цьому обов’язково відображаються їх знання, набуті в реальному житті. Зазвичай говорять, що при віртуальному спілкуванні зникають багаточисленні соціальні бар’єри у вигляді віку, зовнішності, соціального статусу, манер тощо [1, 107]. Погодитися з цим твердженням можна частково. Бар’єри дійсно зникають для користувачів‑підлітків, але не для тих, хто з ними спілкується. Адже стиль, граматика, орфографія, лексика одразу ж видають вікову категорію опонента  (користувачів-підлітків нескладно виявити, наприклад, за великою кількістю помилок). А розуміння віку опонента, підсвідомо змінює ставлення інших людей до нього.

Манери, на нашу думку, часто переносяться з реального життя в електронне спілкування. Адже позбавитися звичок не так то вже й легко. Хоча, можна погодитись із тим, що користувач намагається в багатьох випадках змінити щось у своїй поведінці навмисно для того, щоб, наприклад, здаватися старше, більш розкутим, або навіть приховати свою стать. Остання, у свою чергу, теж дуже легко виявляється опонентами, які вже певний час залучені до електронного спілкування. Адже манера спілкування чоловіків відрізняється від манери спілкування жінок, і найбільш яскраво ці відмінності проявляються саме у віковій категорії «підлітки». Дівчата, на відміну від хлопців, мають більш коректне мовлення, вони принаймні намагаються дотримуватись граматичних правил мови, правил вживання та написання лексичних одиниць, і навіть стилю.

Для підтвердження зазначеного вище надамо приклади повідомлень, залишених хлопцями та дівчатами у мережному чаті. Перше повідомлення, залишене хлопцем 14 років, «насичене» помилками різних видів:

«Мне интересно пачему в локальной сети происходят збои, пачему в чате все пропадают и я в нем один? Иле это только у меня?. Прашу Адменистрацыю ответить на этот вопрос ! ! ! !.».

Нижче надана частина діалогу, який мав місце також у мережному чаті, але вже між дівчатами-підлітками:

<Ритатуля> жаль что мы не студенты...

<Маленькая> это вам жаль

<Ритатуля> ;) а всего лишь лицеисты ... а ты студентка???

<Ритатуля> :(

<Ритатуля> ни ответа ни привета

<Маленькая> подготовительного факультета, но являюсь студенткой.

Отже, як видно із прикладів, мовлення дівчат є більш коректним, ніж мовлення хлопців.

Література

1.      Боярова К.В. Коммуникация в Internet: психологический аспект // Наука і вища освіта: Тези доповідей учасників ХІ міжвуз. студ. наук. конф. – Вип. 7. – Запоріжжя, 2003. – С. 106-107.

2.      Зацний Ю.А., Пахомова Т.О. Мова і суспільство: збагачення словникового складу сучасної англійської мови. – Запоріжжя: ЗДУ, 2001. – 243 с.

3.      Николаева Н.Г. Русский язык виртуального общения: постановка проблемы // Х Междунар. конф. по функциональной лингвистике «Функционирование русского и украинского языков в эпоху глобализации». – Ялта, 2003. – С. 240‑241.

4.      Чередниченко В.О. Інтернет і мова: стилістика електронної комунікації (на матеріалі сучасної англійської мови) // Лінгвістичні дослідження: Зб. наук. праць. – Вип. 2. – Горлівка: ГДПІІМ, 2003. – С. 197‑204.