Бірюков Г.М.

Національний університет ДПС України

Сутність та поняття оперативно-розшукової  ситуації як елемента оперативно-розшукової тактики

 

На думку автора серед вчених та практиків ні у кого не викликає сумніву значення важливості ролі оперативно-розшукової ситуації як елемента оперативно-розшукової тактики у боротьбі зі злочинністю. Але для того, щоб володіти і аналізувати оперативно-розшукову ситуацію та на її основі приймати оперативно-тактичні рішення потрібно знати її сутність та саме поняття.

Слово „ситуація” означає обставину, положення, сукупність обставин. В самому широку розумінні воно застосовується в повсякденному житті людей і означає ті умови, в яких вона протікає. В той же час як категорія відповідних галузей науки термін „ситуація” надто багатоаспектний і несе різне смислове навантаження.

Наприклад, для кримінологів найбільший інтерес представляє поняття конкретної життєвої ситуації, яка визначається „як сукупність обставин життя даної особи перед здійсненням злочину, які при вирішальній ролі його анти суспільних поглядів, намагань  та звичок впливають на його дії, які підлягають кримінальній відповідальності”.

Разом з тим, не дивлячись на існуючу  різницю у смисловому змісті цього поняття, його функціональне навантаження у різних галузях науки у принципі єдине, так як проблема ситуації взагалі і оперативно-розшукової в частковості являється важливішою складовою частиною більш загальної проблеми – проблеми прийняття рішення.

Оперативно-розшукова ситуація, як тактична категорія включає в себе сукупність факторів, які характеризують хід стану , стан процесу проведення оперативно-розшукових заходів і тих умов у яких вони проходять [1, 26]. 

Дослідженням проблем оперативно-розшукової тактики займалися О.М. Бандурка, Г.М. Бірюков, В.Г. Бобров,  Д.В. Гребельський, Е.О. Дідоренко, І.П. Козаченко, А.Г. Лєкар, В.А. Лука шов, С.С. Овчинський, В.Л. Регульский , В.Г. Самойлов, Г.К. Сіні лов.

Є.О. Дідоренко, І.П. Козаченко та інші визначають, що оперативно-розшукова ситуація посідає центральне місце у структурі тактики, оскільки прийоми тактики, використані в ОРД, застосовуються з обов’язковим урахуванням існуючої реальності, відповідних умов, що склалися або штучно створені саме умови в яких діє оперативний підрозділ і застосовує тактичні прийоми, засоби, методи визначають суть оперативно-розшукової ситуації.

Поняття оперативно-розшукової ситуації по різному трактується вченими. Е.О. Дідоренко, І.П. Козаченко трактують поняття оперативно-розшукової ситуації, як реально існуючий на даний момент стан конкретної чи криміногенної події, у зв’язку з яким здійснюється оперативно-розшукові заходи, умови в яких вони проводяться, і спроможності оперативного підрозділу (працівника) здійснити ці заходи [2, 318-319].

Російські вчені цей елемент оперативно-розшукової тактики називають „оперативно-тактична ситуація” і розуміють під нею реально існуюче на даний момент становище кримінальної події (або іншого зв’язаного з ним факту) або загрози наступу такого події, з приводу якого здійснюються ОРЗ; умови в яких треба діяти оперативнику, його можливості прийняти необхідні заходи сформульовані у вигляді конкретного завдання [3, 670].

На думку автора  оперативно-розшукова ситуація – це тактична категорія, складна динамічна система, своєрідна інформаційна модель, сукупність умов та обставин, що створюють певне становище у реальному житті у відповідний проміжок часу (як правило незначний), дійсно існуючий стан криміногенної чи кримінальної події або іншого пов’язаного з ним факту (або загрози наступу такої події), у зв’язку з чим приймається оперативно-тактичне рішення, яке визначає лінію поведінки оперативного співробітника та здійснюються оперативно-розшукові заходи, а також умови, в яких вони проводяться і можливості оперативника (підрозділу) здійснювати ці заходи та забезпечити їх виконання  з метою своєчасного виявлення, припинення та розкриття злочинів, розшуку осіб, які скоїли злочин або переховуються від слідства та суду.

Автор тез не претендує на категоричність запропонованого ним поняття оперативно-розшукової ситуації, а тільки закликає вчених та практиків, фахівців у даній галузі для подальшої розробки цієї проблеми.

 

Література

 

1.                 Шиенок В.П. Сущность оперативно-разыскной тактики: Лекция. – Мн. МВШ МВД СРСР, 1998 – 26 с.

2.                 Оперативно-розшукова діяльність органів внутрішніх справ: Загал. ч.: Підручник / Під загал. ред. генерал-полковника міліції Л.В. Бородича (Автор. кол. Є.О.Дідоренко, І.П. Козаченко, Я.Ю. Кондрать’єв та інші), Луганськ: РВВ ЛІВС, 1999 р. с. 318-319.

3.                 Оперативно-розыскная деятельность: Учебник / Под. ред. К.К. Горяинова, В.С. Овчинского, А.Ю. Шумилова, М.: ИНФРА – М., 2001 – ХХІІ, 794 с.