Жеребньова Л.В.

Перша міська гімназія, м.Черкаси

Розвиток навичок діалогічної взаємодії в процесі тренінгової роботи  з педагогічними працівниками

                   На сучасному етапі подальшої гуманізації освіти все більшої актуальності набуває використання тренінгових розвиваючих технологій в роботі з педагогічними працівниками. Нові умови потребують від учителя  якостей комунікатора, партнера, який бачить в учнях рівнозначну особистість і відкритий до співпраці та діалогу. Дані якості можна назвати діалогічністю, що, як і будь-яка риса, може вдосконалюватися в процесі тренінгової взаємодії.

 Важливо зазначити, що робота психолога по організації психолого-педагогічного семінару є частиною  системної методичної роботи школи і має найбільшу ефективність в разі узгодженості в роботі практичного психолога з методичною Радою школи, методоб’єднаннями вчителів-предметників та класних керівників, адміністрацією та педколективом школи. При співпраці всіх вказаних суб’єктів навчально-виховного процесу отримані в процесі семінару знання та навички учасників підвищать їх професіоналізм та полегшать впровадження сучасних форм роботи.

                   Перед проведенням подібних семінарів вчителів знайомлять з особливостями сучасних педагогічних технологій, зокрема, з використанням інтерактивних методів, та створюють позитивну мотивацію у педагогів до оволодіння необхідними вміннями.

Значно допомагає у  засвоєнні отриманих знань практика проведення  відкритих уроків, в процесі підготовки і проведення яких вчителі мають змогу застосувати нові способи діяльності, обговорити їх результативність, отримати зворотній зв”язок від колег; тобто отримують досвід своєрідної психолого-педагогічної супервізії.

До  тренінгових занять доцільно включати наступні теми:

-          Психологічні основи ефективної підготовки до уроку.

-          Пихологічні основи діалогічної взаємодії

-          Критерії діалогу. Психологічні складові сучасного уроку.

-          Алгоритм-модель складання конспекту сучасного уроку.

-          Самоаналіз вчителя.

-          Особистісна готовність вчителя як фактор ефективного використання педагогічних інновацій.

-          Використання інтерактивних методів навчання.

Під час проведення тренінгу психолог зосереджується на вирішенні ряду завдань. Основні завдання:

-          знайомити учасників з психологічними основами ефективної підготовки до уроку, з алгоритм-моделлю складання конспекту сучасного уроку;

-           надати можливість спланувати власний урок за поданою моделлю, стимулювати творчу активність педагогів, розвивати їх здатність досягати поставленої мети, детермінуючи її досягнення внутрішнім планом дій;

-          знайомити учасників семінару з психологічними складовими уроку; вправляти учасників у самоаналізі уроку, вчити користуватися схемою психологічного аналізу уроку для спостереження за уроками та самоспостереження;

-          сприяти усвідомленню педагогами основних особливостей сучасних особистісно-зорієнтованих технологій; знайомити зі специфікою новітніх технологій, що вимагає певного набору особистісних та професійних рис педагогів;

-          сприяти усвідомленню педагогами власної особистості, здібностей та резервів;

-          створити умови для повноцінного діалогу, розвивати в учасників навички  саморегуляції емоційного стану;

-          знайомити учасників з психологічними умовами ефективного співробітництва, сприяти створенню психологічної зихищеності, виробляти в учасників готовність до діалогу, розвивати комунікативні вміння.

Під час проведення тренінгу психологу необхідно зосередити зусилля на створенні відповідності між формою та змістом взаємодії, забезпечити діалогічність атмосфери, в якій знаходяться учасники. Як правило, група учасників сама виявляє досить високий потенціал для  усвідомлення цінностей і переваг діалогу. Тому більшу  користь для учасників групи приносять не рекомендації психолога в готовому вигляді, а висновки, до творення яких долучається група. Як правило, учасники охоче, активно долучаються до обговорення питань, а задача психолога в даному випадку – лише коректувати висновки членів групи. При цьому психолог посилається не на авторитети чи теоретичні викладки, а на прийнятні для членів групи задані параметри роботи, які актуалізують професійну самосвідомість вчителя.

          Таким чином групова робота сприяє формуванню, розвитку та індивідуальному прийняттю учасниками цінностей діалогічної взаємодії, підвищує їх професійну культуру та розширює практичні можливості

Під час описаного тренінгу велику практичну значущість мало  ознайомлення вчителів  з авторською алгоритм-моделлю сучасного уроку. Нами була запропонована авторська схема моделювання  уроку, на відміну від стандартного конспекту вона передбачає врахування часу, простору та дій вчителя і учнів на уроці.

Також учасникам було запропоновано  авторську схему психологічного аналізу уроку, складену за критеріями діалогічності. Згадана схема є досить корисною для аналізу та самоаналізу різноманітних форм педагогічної взаємодії, має досвід використання в навчальних закладах міста протягом восьми років, отримала схвалення пракичних психологів та педагогів міста та області.  Автор відкритий для спілкування та обміну досвідом з усіма зацікавленими колегами.