Денісова Н.В.

Харківська національна академія міського господарства

Побудова структурної схеми елементів регіональної соціальної інфраструктури

Сучасні процеси регіонального розвитку об'єктивно свідчать про те, що вирішення складних управлінських завдань неможли­ве без комплексного дослідження регіонів і розробки оптималь­них стратегій управління на середньострокову перспективу [1].

Пономаренко В.С. та Кравцов А.С. [2] вважають, що модель прийняття рішення по вибору стратегії соціально-економічного розвитку регіонів повинна включати в себе чотири стадії: оцінка ситуації та діагностика проблем розвитку регіонів; оцінка ситуації в розвитку районів регіонів; вибір та обґрунтування пріоритетів розвитку регіонів; моделювання варіантів та сценаріїв розвитку регіонів.

Одним з показників рівня життя населення регіону є ступінь розвитку соціальної інфраструктури. Діяльність соціальної інфраструктури спрямована на задоволення потреб населення у послугах. Оцінка стану соціальної інфраструктури, динаміки розвитку її складових, розробка методів управління розвитком інфраструктури на регіональному рівні в умовах ринкової економіки на сьогоднішній день є актуальним і необхідним, згідно  з програмами державного та регіонального розвитку, [3].

Для дослідження проблеми розвитку соціальної інфраструктури доцільно представити її у вигляді складної системи, що розвивається. Такі її властивості, як цілісність, ієрархічність, стійкість, динамічність дають можливість більш точно дослідити всю систему в цілому та кожний елемент окремо.

Під структурою соціальної інфраструктури розуміють склад її елементів з відповідними зв’язками в динаміці їх розвитку та функціонування.

Для дослідження діяльності регіональної соціальної інфраструктури необхідно побудувати структурну схему її складових елементів з урахуванням функціонального призначення цих елементів, тобто виконати класифікацію соціальної інфраструктури.

Як засвідчують проведені дослідження, існує деяка множина варіантів класифікацій складу соціальної інфраструктури [4-6].

Для розробки методичних основ оцінки рівня розвитку елементів соціальної інфраструктури і соціальної інфраструктури регіону в цілому краще використовувати дані офіціальної статистики. [7] В Україні з 1997 року введена статистична класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) [8] і з 1998 року дані подаються згідно до кодів даної класифікації.

Тому, на думку автора, елементи соціальної інфраструктури доцільно згрупувати по видах діяльності.

Перша група – це види діяльності, які забезпечують споживання, форми і засоби його задоволення [6], або як наведено у Вакуленко та ін. [4] – надання споживчих послуг. Розіб’ємо цю групу на 2 підгрупи: 1 – надання побутових послуг; 2 підгрупа – надання фінансових та страхових послуг.

Друга група – збереження та відновлення здоров'я населення. [5] Складові СІ, що входять до складу цієї групи також розподіляємо на 2 підгрупи: 1 – збереження та відновлення фізичного здоров'я населення [5],  2 підгрупа – діяльність у сфері відпочинку та розваг [8].

До третьої групи – інтелектуальна діяльність [5].

Четверта група – діяльність громадських об’єднань та організацій, [8].

П’ята група – природоохоронна діяльність. А.Г. Ягодка у своєму навчальному посібнику [6] дає іншу назву для цієї групи – діяльність із екологічного захисту населення, але на думку автора така назва не відповідає цілям і завданням, які постають перед людьми, зайнятими у цій сфері. Адже заходів по захисту і збереженню потребує не тільки населення, а і навколишнє середовище.

Згідно з розробленою класифікацією збудуємо структурну схему складу соціальної інфраструктури – Рисунок 1.1.

 

Рисунок 1.1 – Структурна схема соціальної інфраструктури регіону

 

 

Подальший аналіз регіональної соціальної інфраструктури, визначення пріоритетних для розвитку складових, розробка методів управління її діяльністю буде провадитися на основі виконаної класифікації.

Література:

   1.         Стеченко Д.М. Управління регіональним розвитком: Навч. посіб. – К.: Вища шк., 2000. – 223 с.: іл.

   2.         Пономаренко В.С., Кравцов А.С. Методология выбора стратегии социально-экономического развития регионов страны // БизнесИнформ. – 2004. – №3-4. – С. 47-57.

   3.         Закон України "Про державне прогнозування та розробку програми економічного та соціального розвитку України": http://zakon.rada.gov.ua

   4.         Вакуленко В.М., Ігнатенко О.С., Лебединська О.Ю. та ін. Державне регулювання розвитку соціальної інфраструктури населених пунктів України. – Навч. посібник. – К.: Видавництво УАДУ, 2002. – 112 с.

   5.         Социальная инфраструктура  и уровень жизни населения крупного города / Под ред. Григорьевой Л. А.  – Л., 1986. – 200 с.

   6.         Ягодка А.Г. Соціальна інфраструктура і політика: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2000. – 212 с.

   7.         Внукова Н.Н. Управление развитием рыночной инфраструктуры (методологический и организационный аспект): Монография. – Харьков: Форт, 1998. – 132 с.

   8.         Классификация видов экономической деятельности (КВЭД) / http://www.legal.com.ua