Судакова О.І., Криськов І.В.

Придніпровська державна академія будівництва та архітектури

КІЛЬКІСНА ОЦІНКА РІВНЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

 

У сучасних умовах процес успішного функціонування і економічного розвитку вітчизняних підприємств багато в чому залежить від ступеня забезпечення їх економічної безпеки.

Необхідність постійного дотримання економічної безпеки зумовлюється для кожного суб'єкта господарювання завданням забезпечення стабільності функціонування і досягнення головної мети своєї діяльності. Рівень економічної безпеки підприємства залежить від того, наскільки ефективно його керівництво і фахівці будуть здатні уникнути можливих погроз і ліквідовувати шкідливі наслідки окремих негативних складових зовнішнього і внутрішнього середовища.

Джерелами негативних дій на економічну безпеку можуть бути:

1) свідомі або несвідомі дії окремих посадовців і суб'єктів господарювання (органів державної влади, міжнародних організацій, підприємств-конкурентів);

2) збіг об'єктивних обставин (стан фінансової кон'юнктури на ринках, наукові відкриття і технологічні розробки, форс-мажорні обставини і т.п.).

Негативні впливи на економічну безпеку можуть мати об'єктивний і суб'єктивний характер. Об'єктивними вважаються такі негативні впливи, які виникають не по волю конкретного підприємства або його окремих працівників. Суб'єктивні впливи мають місце унаслідок неефективної роботи підприємства в цілому або окремих його працівників (перш за все керівників і функціональних менеджерів).

Загальна схема процесу організації економічної безпеки включає наступні дії (заходи), які здійснюються послідовно або одночасно:

1) формування необхідних корпоративних ресурсів (капіталу, персоналу, має рацію, інформації, технології і устаткування);

2) загальностратегічне прогнозування і планування економічної безпеки по функціональним рівням;

3) стратегічне планування фінансово-господарської діяльності підприємства;

4) загальнотактичне планування економічної безпеки по функціональним рівням;

5) тактичне планування фінансово-господарської діяльності підприємства;

6) оперативне управління фінансово-господарською діяльністю підприємства;

7) здійснення функціонального аналізу рівнів економічної безпеки;

8) загальна оцінка досягнутого рівня економічної безпеки.

Тільки при здійсненні в необхідному об'ємі вказаних дій (заходів) можна буде досягти належного рівня економічної безпеки підприємства.

Для оцінки економічної безпеки підприємства потрібен відповідний інструмент. Пропоновані в літературі [1, 2] системи індикаторів не цілком задовільні і не дозволяють порівняти різні підприємства за цією ознакою. Заслуговує на увагу спроба російських учених обчислити величину рівня економічної безпеки підприємства, але запропонований ними сукупний критерій не має конкретного кількісного вираження (прямує до максимуму); до того ж розрахунок спирається на визначення завданих або відвернутих збитків щодо кожної із семи функціональних складових (фінансової, інтелектуальної, кадрової та ін.), що є вельми нелегким і може бути виконане лише на підставі експертних оцінок. Тому треба обрати такий критерій (інтегральний показник) економічної безпеки підприємства, який би задовольняв такі умови:

- наявність чітких фіксованих меж;

- зіставність різночасових оцінок рівня економічної безпеки одного підприємства, а також підприємств різних галузей;

- простота і доступність методики розрахунку, яка базується на наявних облікових даних, її універсальність.

У цій статті викладено методику визначення рівня економічної безпеки підприємств у сфері матеріального виробництва.

Вплив усіх факторів, як внутрішніх, так і зовнішніх, на економічну безпеку підприємства дістає свій прояв у зміні показників його діяльності. Отже, рівень економічної безпеки підприємства Рек.б  може бути поданий у вигляді функції багатьох змінних:

 

       (1)

 

де  х1, х2, ..., хn - основні показники діяльності підприємства;

f(x1), f(x2), ..., f(xn) - локальні функції залежності рівня економічної безпеки від відповідних показників діяльності підприємства;

α1, α2, ..., αi - питома вага значущості кожного показника для економічної безпеки підприємства ; i- кількість показників.

Принципи вибору показників викладено нижче.

Щоб вивести функцію рівня економічної безпеки підприємства, розглянемо її залежність від одного показника – f(xi) при незмінних значеннях решти показників.

Визначення залежності рівня економічної безпеки підприємства від одного певного показника. Значення показника рівня економічної безпеки підприємства мають розташовуватись у загальноприйнятій декартовій системі координат: по осі абсцис - значення аргументу, по осі ординат - значення функції. Над віссю абсцис Х розташовується дільниця економічної безпеки, максимальне значення її рівня становить 1. Під віссю абсцис X розташовується дільниця економічної небезпеки, мінімальне значення її рівня становить -1. У реальному житті не існує абсолютної захищеності (а також абсолютної небезпеки), тому рівень економічної безпеки (так само як і рівень економічної небезпеки) ніколи не досягне свого максимального (мінімального) значення, нескінченно наближаючись до нього.

Значення показника хі є додатним.

Графік функції перетинає вісь Х у критичній точці хкр. Це гранична точка між дільницями економічної небезпеки і безпеки, в якій рівень економічної безпеки підприємства дорівнює 0.

Функція є зростаючою або спадною, залежно від типу показника. Можна виділити три типи економічних показників: показник - "мінімум", показник - "максимум" і показник - "інтервал". Для показника першого типу критичне значення мінімально можливе для досягнення економічної безпеки (при х>хкр і Рек.б>0), представником є продуктивність праці. Для другого типу показників, навпаки, коли х>хкр і Рек.6<0, представником є коефіцієнт спрацювання основних виробничих фондів. Для третього типу показників функція економічної безпеки підприємства стає додатною лише при значеннях аргументу, що лежать у межах певного інтервалу, представником може слугувати частка фонду оплати праці у витратах підприємства на виробництво продукції (робіт, послуг). Коли його значення є меншим від 20 і більшим від 70%, існує небезпека для діяльності підприємства.

В інтервалі між критичними значеннями аргументу хкр1 та хкр2 показника третього типу значення функції лишається сталим і найвищим, рівним 1 - α, де α - нескінченно мала величина.

Крива першого типу зростає до значення 1-α у точці х=хmax, відпо­відній максимально можливому реальному значенню показника, яке є найліпшим для досягнення економічної безпеки. У подальшому крива асимптотично наближається до 1.

Крива другого типу убуває до значення -1+α у точці х=хmax, відповідній максимально можливому реальному значенню показника, яке є найгіршим для досягнення економічної безпеки. У подальшому крива асимптотично наближається до -1.

Аналогічно поводиться функція залежно від показника третього типу.

Визначення форми залежності рівня економічної безпеки від показників діяльності підприємства. За основу формули цієї залежності від показника - "мінімуму" приймемо формулу функції показникового закону розподілу неперервної випадкової величини :

 

   (2)

 

Графік цієї функції має вигляд кривої, що асимптотично наближається до 1. Виконавши перетворення формули (2), необхідні для перенесення початку графіка у точку х , а також для описання лівої (від'ємної) вітки графіка функції, залежної від показника - "мінімуму", дістанемо:

 

         (3)

 

          (4)

 

де F1(x) - функція, що описує залежність рівня економічної безпеки від показ­ника діяльності підприємства на інтервалі від 0 до xкр; F2(x) - функція, що описує залежність рівня економічної безпеки від показника діяльності підприємства, коли його значення перевищує хкр (див. рисунок).

Величини λ1 і λ 2 визначаються шляхом логарифмування рівнянь лівої та правої вітки кривої у точках (0; -1 + α) і (хmax; 1- α), відповідно:

 

  ;  .    (5)

  .    (6)

 

З огляду на критичні та максимальні значення кожного показника і прийняту величину α виводяться формули залежності рівня економічної безпеки підприємства від кожного з показників його діяльності - типу "мінімум", "максимум" та "інтервал".

 

Рек.б

 

Графік залежності рівня економічної безпеки підприємства від показника - "мінімуму"

 

Питома вага значущості показників у рівні економічної безпеки підприємства визначається пропорційно середнім процентам зростання функції f(xі) (лівої та правої віток) при зміні аргументу хі на 1%.

Принципи вибору показників діяльності підприємства для визначення рівня його економічної безпеки. Для підприємств різних галузей набір показників, які характеризують їхню виробничо-фінансову діяльність, буде неоднаковим. Але принципи вибору показників для всіх підприємств є спільними: показники мають бути, по-перше, надійними, по-друге, зіставними в різні періоди, по-третє, узагальнюючими (синтетичними) для своїх груп, по-четверте, відносно незалежними один від одного для забезпечення адекватності розроблюваної формули. Необхідно перевірити всі показники на мультиколінеарність і виключити сильно корельовані (коефіцієнти кореляції котрих перевищують 0,80-0,85). З двох сильно корельованих факторів виключається менш важливий логічно та слабше пов'язаний з результатом (рівнем економічної безпеки підприємства).

Вихідні критичні значення показників треба трактувати як теоретичні (розрахункові). Реальними ж є значення х1 що лежать на межі дільниці ризику та дільниці безпеки.

Проведені нами теоретичні та прикладні дослідження дозволяють:

- визначити рівень економічної безпеки будь-якого підприємства сфери матеріального виробництва;

- знайти дільницю рівня економічної безпеки (ідеальної, високої чи прийнятної, ризику і загрози катастрофи);

- порівняти рівні економічної безпеки одного підприємства у різні періоди:

- порівняти підприємства різних галузей за рівнем економічної безпеки;

- з'ясувати, які причини викликали зміну рівня економічної безпеки підприємства;

-  розробити заходи з підвищення рівня економічної безпеки підприємства (вплив на ті чи інші показники);

- планувати й прогнозувати рівень економічної безпеки підприємства, на підставі стратегічного і тактичних планів її досягнення організовувати виробничо-фінансову діяльність підприємства.

Викладена методика розрахунку рівня економічної безпеки використовує існуючу бухгалтерську та статистичну звітність і є доступною для застосування на будь-якому підприємстві.

Література:

1. Экономическая безопасность: Производство - Финансы - Банки / Под ред. В.К. Сенчагова. - М.: ЗАО «Финстатинформ», 1998. - 621 с.

2. Основы экономической безопасности (Государство, регион, предприятие, личность). / Под редакцией Е.А. Олейникова. – М.: ЗАО “Бизнес-школа”Интел-Синтез”, 1997. – 288с.