Півняк Ю.В.

Організаційно-економічний механізм управління потоками податкових платежів

Організаційно-економічний механізм управління потоками податкових платежів є одним з найважливіших елементів системи управління фінансами в Україні. В умовах ринкової економіки він відіграє визначальну роль у формуванні бюджетів і позабюджетних фондів з метою забезпечення розвитку особи, суспільства, держави, продуктивних сил і виробничих відносин.

Удосконалення даного механізму на сучасному етапі служить важливою передумовою підвищення ефективності всієї податкової системи відповідно до об'єктивних тенденцій розвитку країни.

Особливості податкової системи, що склалася в країні, визначаються закономірностями трансформаційної економіки. Подальше її реформування в  ринкових умовах в значній мірі обумовлено подальшим вдосконаленням організаційно - економічного механізму управління потоками податкових платежів. Рішення такої багатогранної задачі припускає якісне поліпшення правового, методичного, організаційного, програмно - технічного забезпечення діяльності податкових, фінансових служб, правоохоронних органів, кваліфікації їх співробітників, раціонального розподілу компетенції і узгодженості функцій органів державної влади і управління з питань оподаткування, визначення величини, видів і форм податків, акумуляції, розподілу, перерозподілу і використання фінансових коштів через систему бюджетів і позабюджетних фондів в суспільному виробництві.

З метою розуміння місця і ролі податків і інших обов'язкових платежів    в соціально-економічному розвитку країни необхідно визначитися з науковими категоріями "податкова система", "потоки податкових платежів" і "організаційно-економічний   механізм   управління   податковими   потоками",  які можуть бути покладені в основу дослідження цього явища.

Категорія "потоки податкових платежів" органічно пов'язана з категоріями "податкова система", "бюджет", "обов'язкові платежі", "позабюджетні фонди". По своїй суті вони є фінансовими категоріями, але відображають різні по характеру, змісту і спрямованості аспекти діяльності суспільства, державних органів і платників податків всіх категорій. У міру поглиблення пізнання закономірностей руху податкових платежів і діяльності, що їх забезпечує, формуються відповідні поняття, які використовуються в науці і господарській практиці.

Категорія "податкові потоки" характеризує переважно економічний аспект відтворення податків і інших обов'язкових платежів, використовуваних для підтримки і розвитку суспільного виробництва, населення, держави і природного середовища. "Податкова система" відображає організаційно - економічний і правовий аспекти цього процесу. Поняття "бюджет" і "позабюджетні фонди" охоплюють фінансово - економічні сторони руху податкових і інших обов'язкових платежів по рівнях державного і господарського управління. Перераховані поняття одночасно відображають основні напрями подальшого підвищення ефективності розвитку суспільства в конкретних історичних умовах.

Від того, як швидко параметри податкових потоків і їх структура будуть приведені у відповідність з вимогами ринкової економіки, залежать успіх або невдачі подальшого розвитку країни. При цьому необхідно керуватися відомим теоретичним положенням про те, що податкові платежі по своїй суті призначені для забезпечення завдань розвитку суспільства, збереження суспільної стабільності і поліпшення місця існування людей. Тобто, податки є інструмент рішення двоєдиної задачі, що утілює в собі основну мету держави: забезпечення суспільного прогресу при збереженні стабільності в суспільстві. Звідси слідує важливий методологічний висновок про те, що не платник податків існує для податкових платежів, а податкові платежі формуються для платників податків. Тому головні критерії формування податкової політики можна визначити, як: забезпечення зростання суспільної продуктивності праці, підвищення добробуту всього населення, поліпшення екології і умов праці тощо. Реалізація цих вимог на практиці дозволить створити соціальні і економічні передумови для раціонального функціонування виробництва і суспільства, забезпечити розвиток самої податкової системи.

В умовах переходу до ринку потоки податкових платежів є сукупністю організаційно-економічних відносин по рівнях територіальної, галузевої і міжгалузевої господарської і державної діяльності по створенню, мобілізації, розподілу, перерозподілу і використанню податкових платежів для забезпечення подальшого поступального розвитку країни.

Організаційно--економічний механізм служить формою цих зв'язків. Він має певну структуру і зміст, відповідні конкретним історичним умовам. По своїй структурі даний механізм представляє форму взаємозв'язку суб'єктів, об'єктів управління податковими потоками і їх взаємодії по рівнях державної і господарської діяльності.

До складу суб'єктів управління включаються: по-перше - органи законодавчої і виконавчої влади України, органи місцевого самоврядування, які в сукупності визначають бюджетний, податковий процес, податкову політику і механізми її реалізації, формують податкову систему країни; по-друге - державні органи, які реалізують податкову політику і здійснюють безпосереднє управління податковими потоками.

Загальним об'єктом управління є платники податків всіх категорій і їх відносини з приводу обчислення і сплати податків і інших обов'язкових платежів. Але, оскільки вся система має ієрархічну структуру, то й безпосередньо низові  ланки вказаних державних органів також виступають об'єктами управління. Між ними встановлюються конкретні форми зв'язків і відносин адміністративного, цивільно-правового і іншого порядку.

За своїм змістом організаційно-економічний механізм покликаний забезпечити раціональне управління податковими потоками і тим самим, впливати відповідним чином на розвиток суспільства, держави і існування людей. Це припускає виконання комплексу правових, економічних, соціальних, організаційних і інших завдань по:

     формуванню бюджетно - податкової системи держави;

     формуванню і проведенню державної політики у сфері оподаткування;

     визначенню раціональної величини, форм, порядку обчислення і сплати податкових платежів по рівнях галузей державної і господарської діяльності;

     визначенню тенденцій розвитку оподаткування по регіонах, галузям і сферам суспільного    виробництва    з урахуванням    відповідних    доходів    бюджетів  і позабюджетних фондів і витрачання сплачених податків;

     розробці  заходів адміністративного,  кримінального,  цивільно-правового,  фінансово-кредитного, інвестиційного порядку направлених  на раціональне розміщення продуктивних сил;

     раціональній організації діяльності суб'єктів управління податковими потоками, визначенню їх прав, обов'язків, відповідальності, гарантій, компетенції   відповідно до рівнів державної і господарської діяльності  і стадій руху податкових платежів;

     визначенню прав, обов'язків, відповідальності, гарантій діяльності об'єктів управління, форм, способів і порядку їх взаємодії з суб'єктами управління;

     раціональній участі платників податків і населення країни у формуванні, розподілі і використанні бюджетних коштів і коштів позабюджетних фондів;

     забезпеченню обліку і контролю за діяльністю суб'єктів і об'єктів управління податковими потоками;

     здійсненню контролю за дотриманням обов'язків, прав, гарантій і відповідальності платників податків;

     забезпеченню організаційно-економічних заходів захисту держави, платників податків,  населення і податкових  органів  від  свавілля  працедавців, корумпованої частини державного апарату і злочинних посягань;

     профілактиці правопорушень і злочинів у сфері податкових відносин.

Рішення перерахованих задач припускає відповідну структуру, склад і організацію діяльності державних органів у сфері податкових відносин і виконання ними в ході управління потоками податкових платежів наступних функцій: фіскальної, відтворювальної, розподільної, регулюючої, стимулюючої, облікової, контрольної та стабілізуючої.

Література:

1.Калюга Є.В. Економіко-правові засади понятійного апарату податкового законодавства // Фінанси  України. - 2006.- №8. - С. 47- 50.

 

Реєстраційна картка

Прізвище Півняк

Імя Юлія

ПО-батькові В’ячеславівна

Домашня адреса

Домашній телефон

Місце роботи Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна

Посада асистент кафедри фінансів та банківської справи

Науковий ступень, вчене звання

Робочий телефон 3731574

Обрана секція №1: Фінансова політика держави: проблеми реформування та шляхи їх вирішення.