Досвід лікування хворих  у гострому періоді ішемічного інсульту   з використанням препарату Сомазина.

Сук В.М., Неклеса С.К., Скобєлєва Н.Д., Хворостяная Л.І.

Дніпропетровська державна медична академія, 9 міська лікарня м.Дніпродзержинськ; 4 міська лікарня м. Павлоград, міська лікарня м. Першотравенськ

          Поширеність цереброваскулярних захворювань (в тому числі і ішемічного інсульту, значна смертність та інвалідизація серед населення України в останні роки, роблять проблему лікування ішемічного інсульту особливо актуальною в сучасній неврології.

Система лікування та профілактики у хворих з  ішемічним інсультом  включає комплекс консервативних і оперативних заходів, серед яких важливе місце займає медикаментозна терапія, арсенал якої постійно поповнюється новими лікарськими препаратами.

Враховуючи той факт, що в патогенезі ішемічного інсульту значну роль відіграють процеси нейронального ушкодження необхідно включати в комплекс медикаментозної терапії інсульту такі лікарські препарати, які б могли гальмувати ці процеси.  Одним з таких препаратів, який з успіхом застосовується в лікуванні ішемічних інсультів є препарат Сомазина, який є аналогом ендогенного цитіколіна – речовини, яка присутня у всіх клітинах організму. Цитіколін служить донором холіну в процесі синтезу ацетилхоліна і являється незамінним метаболітом в біосинтезі фосфоліпідів – основних компонентів клітинних мембран. Введений екзогенно цитіколін має холінергічну та нейропротекторну дію за рахунок відновлення нейрональной мембрани, відновлення уражених холінергічних нейронів. Цитіколін також зменшує накопичення вільних жирних кислот в ділянках, ушкоджених інсультом.  Нейропротекторна дія Сомазини відбувається за рахунок зниження активності фосфоліпази А2 , зменшення вивільнення арахідонової кислоти, збереження компонентів мітохондріальних мембран, відновлення уражених мембран нейронів, збільшення рівня глутатіону, зменшення утворення вільних радикалів, відновлення активності натрій-калієвих насосів. Впливаючи на нейромедіаторний обмін Сомазина збільшує синтез ацетилхоліну та допаміну.

          Свою ефективність цей препарат довів і з позицій доказової медицини – за  даними доказових клінічних досліджень застосування Сомазини в гострому та підгострому періоді інсульту достовірно зменшує смертність та інвалідність на 10-12 %, зменшує об’єм ураження мозку, що супроводжується позитивним клінічним ефектом.

          Нами проведено лікування 26 пацієнтів у гострому періоді ішемічного інсульту. Діагноз ішемічного інсульту ставився на основі клініко-анамнестичних даних та інструментальних методів дослідженння (комп’ютерна томографія, УЗДГ МАГ та ТКДГ).

У 14 хворих інсульт мав лакунарний підтип, у 7 хворих атеротромботичний, у 5 пацієнтів кардіоемболічний. Пацієнти разом з стандартним лікуванням ішемічного інсульту отримували   препарат Сомазина – 1 внутрішньовенна інєкція (1000 мг цитіколіну у 400 мл ізотонічного розчину) на день протягом 5 днів, починаючи з першої доби, потім перорально по 2 мл 3 рази на добу протягом 15 днів.

Відмічено позитивний об’єктивний та суб'єктивний ефект від проведеного курсу медикаментозного лікування препаратом Сомазина. Ніяких побічних ефектів чи реакцій, ускладнень під час лікування відмічено не було.

          Таким чином наш досвід застосування препарату Сомазина демонструє його ефективність у лікуванні хворих на ішемічний інсульт. Механізм дії, фармакодинамічні та фармакокінетичні властивості цього препарату дозволяють застосовувати його як у складі комбінованої, так і у вигляді монотерапії на всіх етапах лікування хворих з ішемічним інсультом.