Досвід застосування препарату Стимол у пацієнтів, які перенесли черепно-мозкову травму

Сук В.М., Дударєв О.М., Шитник В.В., Шитник О.І.

Державна медична академія, 5 міська лікарня, 10 міська лікарня м.Дніпропетровськ.

Щорічно черепно-мозкова травма спостерігається з частотою 4-5 на 1000 чоловік на рік, що робить її  актуальною медико-соціальною проблемою.

Одне з найчастіших ускладнень ЧМТ - посткомоційний синдром. Як це не парадоксально, існує зворотній  пропорційний зв'язок між тяжкістю ЧМТ і частотою розвитку  в наступному посткомоційного синдрому .

Серед хворих з легкою ЧМТ посткомоційний синдром розвивається у 30-90% хворих.

Частота госпіталізації з приводу легкої травми голови в США - 131 випадок на 100 000 населення і складає від 60 до 82% усіх госпітализацій через травму голови. З огляду на таку величезну кількість пацієнтів, легку черепно-мозкову травму називають "прихованою епідемією". На лікування таких пацієнтів у США витрачається більше 3,9 млрд доларів на рік. Не маючи аналогічної вітчизняної статистики, ми можемо тільки здогадуватися про величезний економічний збиток, який приносить легка черепно-мозкова травма.

Інтенсивні психологічні і фізіологічні дослідження не знайшли яких-небудь критеріїв, що могли б допомогти визначити роль фізіологічної чи психологічної реакції на травму мозку у виникненні посткомоційного синдрому.

В одних пацієнтів симптоми можуть залежати від ступеня ушкодження мозку, в інших вони є винятково психогенними. На практиці складно знайти причину симптомів, особливо якщо відсутні порушення при неврологічному обстеженні.

Симптоми можуть розвитися в пацієнтів, перенісших тільки струс головного мозку із втратою свідомості на кілька секунд, але частіше посткомоційний синдром спостерігається в пацієнтів, що знаходилися без свідомості більш тривалий час. Однак не було виявлено чіткої кореляції між виразністю посткомоційного синдрому і тривалістю порушення свідомості Ознаки посткомоційного синдрому: головний біль, запаморочення, безсоння, підвищена дратівливість, зниження здатності концентрувати увагу, підвищена чутливість до шуму і світла, різні страхи, відчуття тривоги, іпохондрія.

Тривалість симптомів варіює від декількох тижнів до декількох років.
 Симптоми посткомоційного синдрому, звичайно характерні для дорослих.
 Чіткі критерії діагностики  посткомоційного синдрому  відсутні.
 Він може розвитися в психічно здорових пацієнтів з відсутніми в преморбідному періоді психологічними відхиленнями, але частіше він зустрічається у пацієнтів, у яких до травми відзначалися які-небудь невротичні симптоми. Такі фактори, як робота, зв'язана з підвищеним ризиком, домашні чи фінансові проблеми, бажання одержати матеріальну чи іншу компенсацію, грають не останню роль у розвитку посткомоційного синдрому і його продовженні. Симптоми захворювання можуть виявлятися в пацієнтів без будь-яких змін при КТ та МРТ дослідженні.

Прогноз при посткомоційному синдромі заздалегідь ніколи не відомий. Частіше можна розраховувати на прогресуюче поліпшення. Тривалість симптомів не залежить від важкості травми мозку.

 Адекватне лікування в гострому періоді травми дуже важливий фактор профілактики посткомоційного синдрому.
 Для емоційно-лабільних пацієнтів думки про отримання навіть неважкої травми головного мозку тісно позв'язана зі страхом придбання всяких немислимих ускладнень і наслідків, таких як психічні  хвороби чи пухлини мозку.

 Нерідко медичний персонал грає не останню роль у розвитку посткомоційного синдрому збільшуючи страх отримання наслідків травми мозку розповідями про те, як близько від краю смерті пацієнт знаходився, чи лякаючи пізніми ускладненнями травми мозку, а головне - утримуючи пацієнта від активізації в безпечні строки.
 Через кілька  тижнів чи місяців пацієнти можуть не відзначати зменшення симптомів захворювання, що додатково невротизує їх, підтримуючи думки про те, що розвилися наслідки травми, якими їх лякали в лікарні. Зниження економічного чи соціального статусу пацієнта додатково підсилює і пролонгує симптоми. Збільшує посткомоційний синдром також несвоєчасна активізація правоохоронних органів, що постійно повертють пацієнта в стресову ситуацію своїми допитами.

У складі комплексного лікування посткомоційного синдрому успішно зарекомендував себе препарат Стимол, що представляє собою розчин цитруліна малата.
 Стимол впливає на метаболічні процеси і застосовується при астенії. Відноситься до препаратів амінокислот. Стимол — це комбінація L-цитруліна і малата, що активізує механізм утворення енергії на клітинному рівні. Малат стимулює цикл Кребса, включаючи в процес неоглюкогенеза, знижує рівень лактата в крові і тканинах, запобігаючи розвиток молочнокислого ацидозу і збільшує рівень АТФ. Цитрулін — це одна з амінокислот, що бере участь у циклі сечовини, активує утворення і виведення сечовини з організму. Таким чином, Стимол сприяє утилізації лактата, аміаку і сприяє утворенню енергії, переводячи клітку на більш високий енергетичний рівень.

Нами проведене лікування 34 пацієнтів, які перенесли легку черепно-мозкову травму, з розвитком у подальшому посткомоційного синдрому. У пацієнтів домінували скарги астено-невротичного характеру – загальна слабість, зниження працездатності, пам'яті, уваги, головні болі, запаморочення, швидка стомлюваність, дратівливість, порушення сну.

Раніше всі пацієнти проходили курс лікування з використанням ноотропних, судинних, седативних препаратів без істотного ефекту. Призначення в складі комплексної терапії всім пацієнтам  препарату Стимол  — по 1 пакетику 3 рази в добу протягом 3 тижнів - дозволило отримати значне суб'єктивне поліпшення в 29 пацієнтів. Ніяких побічних ефектів чи реакцій, ускладнень під час лікування відмічено не було.

          Таким чином наш досвід застосування препарату Стимол демонструє його ефективність у лікуванні хворих з посткомоційним синдромом. Механізм дії, фармакодинамічні та фармакокінетичні властивості цього препарату дозволяють застосовувати його як у складі комбінованої, так і у вигляді монотерапії на всіх етапах лікування хворих з перенесеною черепно-мозковою травмою.