Право / 11.Криміналістика та судова медицина.

 

Хромов О.И.

Донецький національний університет, Україна

Методика судово - екпертного дослідження компютерної информації, поєднаної з роботою в мережі Інтернет

Настання ери панування інформації в Україні як і у всіх країнах характеризується різким зростанням злочинів в області Інтернет - технологій, а також кримінальних злочинів, цивільних і адміністративних правопорушень, в яких ресурси і можливості мережі Інтернет використовуються як елементи способу їх здійснення і заховання. Серед інших джерел доказів вимагають особливої уваги предмети, зв'язані з роботою в мережі Інтернет. Об'єктами вживання спеціальних пізнань тут є персональні комп'ютери, підключені до Інтернет, різні ресурси постачальника мережних послуг і інформаційні послуги, що надаються їм (електронна пошта, телеконференції, www-сервіс і ін.).

Аналіз практичної експертної діяльності по дослідженню комп'ютерних засобів дозволяє виділити ряд специфічних особливостей вивчення криміналістично значущої комп’ютерної інформації із слідами роботи в мережі Інтернет. Ці особливості дозволяють сьогодні говорити про таке судово-експертне дослідження як одне з видів судової комп'ютерно-технічної експертизи. Предметом даної експертизи є факти і обставини, встановлювані на основі спеціальних знань про Інтернет - технології і засоби телекомунікації і зв'язку.

Типовими задачами судової телематичної експертизи є як комплексна діагностика комп'ютерної системи (або її частини, наприклад, носія даних), так і роздільне дослідження апаратного, програмного і інформаційного забезпечення. До важливих діагностичних задач відносяться:

- діагностика властивостей і стани настройок по підключенню до мережі Інтернет;

- визначення структури механізму і обставини події, пов'язаної з роботою в Інтернет, по його результатах (інформаційним слідам);

- встановлення причинного зв’язку між використовуванням конкретних комп'ютерних засобів і результатами їх вживання при роботі в Інтернет.

Типовими об’єктами судово-експертного дослідження комп’ютерної інформації, зв’язаної з роботою в Інтернет є: компоненти операційної системи по організації видаленого доступу до мережі, програми WWW-броузерів, поштових Інтернет - додатків, програми ICQ, IRQ, клієнти FTP і ін. Крім того, сюди можна віднести всю інформацію, відображену в базах даних, створюваних вказаними додатками, різні папки з тимчасовими даними, протоколи з’єднань видаленого доступу і т.п.

Конкретні експертні задачі при дослідження комп'ютерної інформації даного вигляду підлягають обов'язковому з'ясуванню як з боку слідчого, так і експерта на стадії призначення СКТЕ, в ході довідково-консультаційної діяльності. До конкретних експертних задач відносяться:

- виявлення в системі установок видаленого доступу до мережі (настройок протоколу TCP/IP, конфігурації DNS), встановлення номерів телефонів провайдерів (параметрів набору номера), визначення login і password підключення до Інтернет, встановлення наявності і аналіз відповідних скрипт - файлів (сценаріїв підключення);

- виявлення і аналіз протоколів з'єднань видаленого доступу до мережі, встановлення виду його організації, що є в комп'ютерній системі (за допомогою модему (якого), proxi-серверу і т.п.);

- виявлення слідів використовування www-броузеров для роботи в мережі Інтернет (по аналізу папок Temporary Internet Files, Cookies);

- встановлення вмісту папок «Вибране» і «Журнал» www-броузеров (типовий броузер - Internet Explorer 5);

встановлення вмісту і атрибутів облікових записів, встановлених посвідчень поштових Internet-додатків (виявлення власних адрес e-mail, поштових серверів, що використовуються, встановлених password), виявлення вмісту адресної книги і вмісту локальних папок;

- встановлення і аналіз даних по використовуванню Інтернет - пейджерів (типовий пейджер - ICQ 99b, 2000 а, b); встановлення зареєстрованих номерів ICQ (UIN), password, виявлення архіву переговорів і аналіз його змісту, виявлення адресної книги).

Приведені задачі відображають лише незначну частку всього об'єму експертної роботи, виконуваної в ході вивчення комп'ютерної інформації, зв'язаної з роботою в Інтернет. Тут послідовність дій заснована перш за все на ряду особливостей роботи Інтернет - додатків під управлінням MS Windows.  Криміналістично значущою комп’ютерною інформацією є дані, що відображаються в результаті роботи ряду програмних засобів.

Стрімкі темпи електронної комерції, активізація інтернет-магазинів онлайн, бурхливий розвиток ділових, професійних, культурно-розважальних і інших порталів в мережі Інтернет об'єктивно обумовлюють подальше опрацьовування проблем використовування спеціальних пізнань при розкритті і розслідуванні злочинів у вказаній сфері. не дивлячись на широку практику використання в процесі кримінального судочинства різних форм використання спеціальних пізнань, основною процесуальною формою є судова експертиза. саме експертні дослідження дозволяють дотримуватись принципу допустимості, надати вилученим комп'ютерним засобам доказове значення і одержати позитивну оцінку слідчого і судна.