Право / 11.Криміналістика та судова медицина.

 

Хіжняк Х.В.

Донецький національний університет

СУДОВА ЕКСПЕРТИЗА В РОЗСЛІДУВАННІ ЕКОНОМІЧНИХ ЗЛОЧИНІВ

Економічні злочини, за визначенням  Є.Л. Стрельцова, – це передбачені кримінальним законом діяння, спрямовані на порушення відносин власності (майнових відносин) та існуючого порядку здійсненні господарської діяльності [1]. Як свідчить слідча практика, що нами вивчалася, розслідування економічних злочинів потребує застосування спеціальних знань у сфері економіки, в формі проведення економічних експертиз (судово-бухгалтерських, судових фінансово-кредитних, судових фінансово-економічних). Наприклад, оглядом судової практики загальних судів Донецької області нами встановлено, що судова економічна експертиза призначається судом у непоодиноких випадках. Однак, в Інструкції про призначення та проведення судових експертиз МЮ України визначення такої експертизи відсутнє, що призводить на практиці до непорозумінь з приводу встановлення обсягу спеціальних знань та кола питань на вирішення судової економічної експертизи. Тому актуальним стає визначення предмета судової економічної експертизи.

Правильне визначення предмета судової експертизи відіграє істотну роль у теоретичному, практичному, процесуальному й організаційно-методичному аспектах [2]. Предмет експертизи – це істотна ознака кожного роду і виду судової експертизи, тому що їм визначається сутність і джерела спеціальних знань, необхідних для всебічного дослідження обставин справи і встановлення шуканих фактів.

Предмет судової експертизи – поняття, що має складну структуру. Її розгляд важливий як у теоретичному, так і в практичному плані. У спеціальній літературі, присвяченій проблемам криміналістики і судової експертизи, зміст поняття предмета судової експертизи трактується неоднозначно. Цьому питанню в різні роки присвячували свої роботи Л.Ю. Ароцкер, В.Д. Арсеньєв, Р.С. Бєлкін, В.К. Лисиченко, Д.Я. Мирський, Г.М. Надгорний, І.Л. Пєтрухін, О.Р. Шляхов і інші дослідники. Однак серед судових експертів не склалося єдиного розуміння змісту предмета судової експертизи.

Г.М. Надгорний визначає предмет експертизи, як коло питань, що вирішуються при її провадженні. Саме питання, що ставляться перед експертом, на його думку визначають предмет конкретної експертизи, а сукупність питань, розв'язуваних на основі визначеної галузі спеціальних знань – предмет відповідного виду експертизи.

Інші дослідники, розглядаючи питання про предмет експертизи, наголошують на різних сторонах кінцевого результату експертного дослідження. Н.О. Селиванов відзначає, що предмет судової експертизи - це «факт, що реально відбувся (міг відбутися) у минулому, існує (міг існувати) у теперішньому часі, а також закономірності, зв’язки і відносини, що обумовлюють даний факт». В.Д. Арсеньєв, В.Г. Заблоцький вважають, що предметом судової експертизи є сторони, властивості і відносини об’єкта, що досліджуються і пізнаються засобами (методами, методиками) даної галузі судової експертизи. Д.Я. Мирський і М.Н. Ростов під предметом судової експертизи розуміють не самі факти, а інформацію про ці факти, одержану в результаті експертного дослідження об’єкта.

На сьогодні більшість дослідників розділяють позицію О.Р.Шляхова, котрий вважає, що предмет експертизи «складають фактичні дані (обставини справи), що досліджуються і встановлюються при розслідуванні і розгляді кримінальної або цивільної справи на основі спеціальних пізнань» [3]. Таке розуміння предмета судової експертизи враховує її гносеологічну (пізнавальну) і юридичну (процесуальну) сторони, відповідає меті її проведення. З гносеологічної точки зору предметом експертизи є властивості, сторони і відносини досліджуваних об’єктів, тобто нові обставини, які  виявляє судовий експерт на основі спеціальних знань, становлять результат дослідження та фіксуються у висновку експерта. З процесуального погляду встановлювані обставини є фактичними даними, що визначають зміст висновку експерта як доказу і є елементами системи доказів по кримінальній або цивільній справі. [4].

В практичній і науковій діяльності необхідно розрізняти поняття предмета судової експертизи в широкому змісті (родовий, видовий), визначення якого вказане вище, і у вузькому значенні (предмет конкретної експертизи в справі). Ці поняття співвідносяться як загальне й особливе, ціле і частина. Таке розмежування відповідає інтересам теорії і практики судової експертизи. Предмет роду, виду експертизи окреслює все коло обставин, що на даному етапі розвитку судової експертизи можуть бути встановленими при її провадженні.

Родовий (видовий) предмет експертизи є основним критерієм розмежування від інших окремих видів судових експертиз, а конкретний – дозволяє визначити повноваження експерта при її провадженні.

Стосовно конкретної судової експертизи її предметом є експертне завдання, яке потребує розв’язання судовим експертом у ході судово-експертного дослідження на основі спеціальних знань з використанням засобів і методів, які знаходяться в його розпорядженні [5]. Відзначене експертне завдання відображається у питаннях постанови (ухвали) про призначення судової експертизи у конкретній справі і включають фактичні дані, котрі необхідно встановити.

Основним способом з’ясування предмета судової економічної експертизи в цивільному процесі є аналіз судової й експертної практики. Проведене нами узагальнення 12 цивільних справ та більше 20 висновків експерта дозволило виділити типові задачі, що віддаються на розв’язання економічної експертизи:

1)група питань судово-бухгалтерського дослідження;

2)питання фінансово-кредитних досліджень;

3)питання фінансово-економічних досліджень.

В результаті аналізу цивільних справ щодо господарської діяльності підприємств Донецького регіону можна бачити, що об’єктами судово-експертного дослідження можуть бути джерела інформації, що містять фактичні дані про обставини господарської діяльності підприємства та представляються сторонами до суду. До відзначених об’єктів належать різного роду звітні документи, матеріали справи (у тому числі висновки інших судових експертиз), дані перевірок тощо.

Практика провадження економічних експертиз в Донецькому науково-дослідному інституті судових експертиз показала необхідність опанування експертом спеціальними знаннями в галузі економіки. Однак базис професійних знань експерта повинен містити й основи науки криміналістики, судової експертизи, а також цивільного права та процесу. Отже, фактичні дані (обставини), що становлять предмет судової економічної експертизи, встановлюються на основі спеціальних знань в галузі економіки та правових наук.

Змістом економічної експертизи можна визначити реалізоване в цивільній справі науково обґрунтоване дослідження, яке спрямоване на встановлення обставин і фактів, що пов’язані із господарською діяльністю суб’єктах господарювання, що можуть бути визнаними як докази при розгляді цих справ у суді.

Підводячи підсумок викладеному можна резюмувати, що родовий предмет судової економічної експертизи складає комплекс (сукупність) фактичних даних про обставини діяльності суб’єкта господарювання. Відзначені обставини встановлюються на основі спеціальних знань у галузі економіки шляхом дослідження матеріалів цивільної справи, представлених експерту судом, що призначає експертизу.

Чітке визначення родового предмета судової економічної експертизи дозволяє найбільше повно вказати спектр обставин, що можуть бути встановленими при призначенні й провадженні судової економічної експертизи, вірно сформулювати перелік конкретних питань (задач), що надаються на розв’язання  судовому експерту, вказати природу спеціальних знань експерта, залученого до провадження судової економічної експертизи, тобто його наукову компетенцію, відмежувати судову економічну експертизу від інших суміжних родів (видів) судових експертиз, указати необхідні для розв’язань задач об’єкти – матеріальні носії інформації, що слугують для установлення фактичних даних у справі, розробити експертні технології встановлення інформації, що міститься в досліджуваних об’єктах та набуває доказового значення в цивільному процесі.

Література:

1.Стрельцов Є.Л. Економічні злочини: внутрідержавні та міжнародні аспекти. – Одеса: «АстроПринт», 2000. – С. 41.

2.Судова експертиза: нормативно-правове регулювання та наукові коментарі. – Х.: ТОВ «Одіссей», 2004. – С. 117.

3.Шляхов А.Р. О предмете судебной экспертизы // Некоторые вопросы теории судебной экспертизы / Тезисы научных сообщений на 7 теоретическом семинаре криминалистических чтениях 26 июня 1975 года . М.: ВНИИСЭ, 1975.

4.Моїсєєв О.М. Експертна технологія та предмет, об’єкт, задачі судової експертизи // Право і безпека: Науковий журнал. – Харків: НУнВС МВС України, 2005. – № 2. – С. 26 – 28.

5.Експертизи у судовій практиці / За заг.ред. В.Г. Гончаренка. – К.: Юрінком Інтер, 2004.