Серія : соціальна педагогіка.

Специфічні риси організації та проведення кураторської роботи у студентській групі. Автор: аспірант Одеського Національного Морського університету Лазарева Алла Олексіївна.

Зміни в Україні, які відбулися у всіх галузях суспільного розвитку сприятимуть багатьом перетворенням, котрі відбудуться у різних соціальних інститутах, в тому числі і в соціальному інституті освіти, який бере на себе завдання не тільки надавати знання, але й виховувати в рамках власних установ  молодих людей з новим світобаченням шляхом не просто передачі та  засвоєння моральних загальнолюдських цінностей, але й національних цінностей, на основі яких формується дух патріотизму.

Особливо це питання актуальне для вищої школи, адже у середній школі цими питаннями опікується класний керівник. На нього покладаються завдання по вихованню не тільки людини, але й патріота рідної країни. Особливість роботи класного керівника заключається у тому, що він працює з неповнолітніми дітьми, якими опікується в той час, коли вони знаходяться у школі. Школяр є самостійною особистістю, яка намагається вирішити власні проблеми самостійно, але їй ще не відомі легальні шляхи для цього, тому більшість питань не вирішується без втручання дорослих, тобто без втручання класного керівника.

Кожен учень, знаходячись удома,  демонструє поведінку, яка достеменно відрізняється від поведінки у середовищі однолітків. Вдома він виступає в ролі дитини, яка є бажаною, або ні, яка спирається на підтримку батьків та їх піклування, а в школі він вперше робить самостійні кроки, які стають спробами вирішити власні проблеми та відстояти інтереси. Важливим аспектом роботи класного керівника є спроба зорієнтувати  учня на певні кроки захисту, котрі не несуть загрози життю інших та власному життю.

Зокрема, класний керівник спостерігає за поведінкою учня і може вчасно зорієнтувати батьків у його вихованні та виправлені його помилок у груповій та індивідуальній поведінці.

Класний керівник, таким чином, закладає основи для подальшого формування внутрішнього світу особистості та здійснює перші кроки в процесі соціалізації учня, що сприяє його адаптації серед однолітків та серед  інших людей у суспільстві.

Однак, школа закінчується, учні стають дорослими, повнолітніми людьми, які вирішують власні справи та захищають свої інтереси самостійно на свій розсуд.

Іншим провідником молодих людей у світі дорослих стає куратор. Робота куратора для студентства стає важливою складовою навчального процесу. Куратор – це не класний керівник, він не тільки виконує роль наставника, він одночасно і керівник і товариш, не може втручатися у справи молодих людей без їх дозволу, його допомога може проявлятися лише тоді, коли молоді люди самі приходять до куратора.

Робота куратора є важливою складовою соціальної педагогіки, яка полягає в тому, що він балансує на межі поваги, дружби між дорослими та молодшим поколіннями та становищем запанібратства.

Важливість його роботи міститься у тому, що: 1) куратор працює з молодими людьми, які в силу власної природи впевнені у тому, що багато на що здатні і мають право, однак все це самовпевнення виливається в перебільшене почуття того, що саме їх  поведінка є єдино вірною та правильною. Скорегувати цю поведінку є важливим завданням куратора. Проходячи основні етапи соціалізації, молоді люди обирають певні стереотипи поведінки, які значно впливають на їх життя в подальшому. Адже, вибір працевлаштування під час навчання покладає на молоду людину додаткове навантаження, як фізичне, так і психологічне, крім того саме в цей період відбувається процес пошуку у створенні сім'ї, яка також відволікає від навчання і суттєво змінює стиль життя молодої людини. Тому, від куратора та його авторитету у групі залежить те, як молодій людині вдасться встановити баланс між цими трьома ролями, що виконує вона в суспільстві.

2) в студентській групі вперше проявляється усвідомлення власного статусного положення і відокремлення себе від інших. Такий стан також потребує допомоги куратора;

3) кураторська робота спрямована на виховання естетичного смаку та організації культурного дозвілля молодих людей та поєднання навчального процесу і відпочинку, що стане основою для ефективного засвоєння матеріалу і збагачення духовного світу студента;

4) організація життя студентів гуртожитків, специфіка яких полягає  в тому, що студенти більшу частину часу проводять разом, як аудиторні години, та і поза аудиторні. На навчальну роботу накладаються побутові дружні та статеві відносини, що також накладає додаткову відповідальність на куратора групи.

5) важливо також враховувати, що під час навчального періоду студентство визначається з працевлаштуванням, яке може співпадати з отриманою освітою, а може й ні, однак, куратор, окрім батьків може надати допомогу у самоствердженні у професійному становленні студентства.

6) ще один напрямок роботи куратора у рамках соціальної педагогіки – це формування і виховання свідомості активного, мобільного громадянина України, який має високий ступінь соціальної адаптації в суспільстві.

Отже, визначивши напрямки діяльності куратора в рамках студентської групи  та його ролі в її житті, можна зауважити, що робота куратора є важливою частиною соціальної педагогіки та потребує подальшого вивчення і дослідження. В рамках цієї дисципліни необхідно виявити мотивацію студентства до щільної співпраці студентської молоді з куратором, модернізацією кураторських годин, соціально - орієнтованої роботи по визначенню власної позиції у світі політичних перетворень, які відбуваються у сучасній Україні.