Больботенко І.В.

Університет економіки та права “КРОК”, Україна

Основні критерії оцінювання результатів впровадження технічних інновацій

Ринкові умови змушують підприємства вдаватися до техніко-технологічних інноваційних змін, щоб здобути певні конкурентні переваги. Довгостроковий характер реалізації технічних інновацій потребує комплексного підходу до визначення впливу впроваджуваних технічних інновацій на техніко-економічний рівень виробництва. При цьому основними критеріями оцінювання результатів технічних інновацій виступають:

-         відповідність впроваджуваних інновацій стратегічним цілям розвитку підприємства;

-         рівень сприйнятливості виробництва до впроваджуваних інновацій;

-         значущість для підприємства з огляду зміцнення його ринкових позицій через вирішення технологічних, економічних, соціальних, екологічних проблем;

-         вплив технічних інновацій на різні сторони діяльності підприємства та його зовнішнє оточення.

Якщо говорити про цілі загалом, то в сучасних умовах господарювання для більшості українських підприємств на першому місці стоїть виживання, яке, звичайно, не може бути вираженим кількісно. Відповідно до законів ринку найбільш спроможним до розширеного відтворення буде те підприємство, що забезпечує загальну тенденцію отримання найбільшої маси прибутку з урахуванням довгострокової перспективи. Отже, в інтересах виживання та розвитку підприємства прибутком, отриманим сьогодні, можна поступитися на користь прибутку майбутньому. Це положення необхідно обов’язково враховувати при аналізі ефективності заходів з технічного переозброєння виробництва, оскільки реалізація таких заходів має довгостроковий характер, а помилкове рішення щодо їхнього здійснення може завести підприємство у своєрідну технічну безвихідь, чим поставити під загрозу саме його існування.   

Рівень сприйнятливості виробництва до впроваджуваних технічних інновацій багато в чому визначається характером протікання виробничих процесів, без урахування яких можна знівелювати усі технічні переваги нового обладнання. За результатами розробок вітчизняних вчених [1] досліджено вплив результату впровадження нової техніки на зміну тимчасових параметрів виробничого процесу виготовлення виробів. Процес впровадження нової техніки повинен забезпечувати не стільки скорочення часу виконання окремих часткових виробничих процесів виготовлення виробу, скільки часу процесу виробництва виробу або підвищувати рівень паралельності виконання виробничих процесів, пов’язаних з виготовленням як окремих виробів, так і їх серій.

Вплив технічних інновацій на результати діяльності підприємства відзначається багатоаспектністю, обумовленою отриманням різних видів ефекту від реалізації технічних інновацій. Потрібно враховувати і той факт, що реалізація технічних інновацій впливає не тільки на той суб’єкт господарювання, де здійснюється таке інвестування, але й на зовнішнє середовище, що оточує цей суб’єкт. Тому ефективність технічних інновацій слід розглядати як суму всіх можливих наслідків інвестування в технічне переозброєння виробництва. Необхідність комплексного підходу до оцінки інновацій підкреслюється багатьма вченими-економістами [2, 3, 4]. Ефективність технічних інновацій повинна розглядатися з позиції комерційного, технічного, правового, фінансового, соціального, економічного, екологічного аспектів, тобто ефекту, який може бути ними забезпечений (таблиця). Кожний з цих аспектів суттєво впливає на величину економічного ефекту, що є ще одним доказом необхідності оцінювання технічних інновацій з позиції комплексного підходу.

Таблиця

Види ефекту від реалізації технічних інновацій

Вид ефекту

Характеристика впливу

Науково-технічний

Показує перспективність впроваджених технологій та технічних засобів, відображає зміну техніко-екс-плуатаційних та споживчих характеристик новації

Економічний

Порівняння усіх видів результатів і витрат, пов’язаних з реалізацією технічних інновацій, у вартісному вираженні

Соціальний

Поліпшення якості умов праці та життя працівників

Ресурсний

Зміна в обсягах споживання певного виду ресурсу, подолання проблеми його обмеженості

Екологічний

Зміна рівня екологічної безпеки, розв’язання проблеми охорони довкілля

 

В процесі науково-технічного оцінювання визначають, який рівень і масштаб новизни несуть впроваджувані технічні інновації, наскільки вони перспективні та здатні створювати ефект синергізму.

 Економічне оцінювання охоплює систему показників, які відображають відношення результатів і витрат кожного учасника впровадження технічних інновацій. Для кількісної оцінки рівня економічного впливу традиційно приймається пояснення категорії ефективність як співвідношення витрат та ефекту, тобто під ефективністю техніко-інноваційних заходів розуміється не ефективність відповідного процесу, а лише ефективність витрат на нього.

 Соціальний критерій враховує необхідність поліпшення комунально-побутових умов праці, зниження витрат ручної праці, а також збільшення доходу у розрахунку на одного працюючого. Необхідність врахування соціального ефекту пояснюється тим, що саме соціальні потреби виступають своєрідним “каталізатором” технічного розвитку виробничих систем, від технічних та технологічних можливостей яких залежить ступінь задоволення соціальних потреб, а отже забезпечується конкурентоспроможність підприємства.

Ресурсне оцінювання здійснюють з метою впливу технічної інновації на обсяги споживання певного виду ресурсу, визначаючи ефективність використання трудових, технічних, фінансових ресурсів.

Екологічний аспект орієнтує на мінімізацію використання повітряних, водних та земельних ресурсів. А за сучасних умов техніко-технологічного розвитку людства оцінка екологічних наслідків впровадження технічних інновацій на підприємстві має стати обов’язковою, оскільки ніякі економічні вигоди не може бути протиставлено навмисному ушкодженню довкілля.

Соціальні та екологічні наслідки у деякій мірі зводяться до економічного визначення, наприклад, поліпшення умов праці призводить до зменшення суми виплат лікарняних через зниження профзахворювань у співробітників; дотримання норм викиду шкідливих речовин у атмосферу дозволяє не втрачати грошові кошти через сплату штрафів тощо.

Оцінювання загального ефекту від реалізації технічних інновацій базується на визначенні оптимальних варіантів в кожній з вказаних сфер впливу, і, як кінцевий результат – виконання інтегрування цих даних.

 

Література

1.   Обновление технической базы машиностроительных предприятий/ А.Н. Золотарев, И.Н. Волик, О.В. Медведев и др. – К.: Наукова думка, 1990. –140с.

2.   Валдайцев С.В. Оценка бизнеса и инновации. -М.: Информ.-изд. дом «Филинь»,1997. - 336с.

3.   Завлин П.Н., Васильев А.В. Оценка эффективности инноваций. С.-Петербург, Изд.дом «Бизнес-преса», 1998. - 216с.

4.   Ильяшенко С.Н. Инновационное развитие рыночных возможностей: проблемы управления.- Сумы : Мрия -1, 1999.-222с.