Приходько М.П.

НТУУ „КПІ”

ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ МОТИВАЦІЇ ВИВЧЕННЯ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ СТУДЕНТАМИ НТУУ „КПІ”

 

Рівень мотивації навчальної діяльності є одним з визначальних факторів успішного оволодіння студентами та учнями іноземною мовою. Високий рівень мотивації може компенсувати низькій рівень знань чи задатків тоді, як низький рівень мотивації не може бути компенсований будь-яким іншим компонентом, який визначає та впливає на рівень розвитку умінь та навичок. Тому складно переоцінити важливість комплексного, системного та науково-обгрунтованого впливу викладача на мотиваційну структуру навчальної діяльності студентів.

Опрацювання теоретичного матеріалу з проблеми мотивації навчальної діяльності дало змогу констатувати, що структура мотивації навчальної діяльності не є раз і назавжди сформованою, вона постійно змінюється. Формування мотивації є процесом виключно внутрішнім і ззовні можуть задаватись лише мотиватори, а не самі мотиви. Вплив дискретних та процесуальних мотивів на різних етапах навчання мають різну потенційну силу, але лише за умови достатньої сили обох видів мотивів можлива активна робота студентів на заняттях. Насправді мотивованою навчальна діяльність може бути лише за умови існування певної потреби і усвідомлення студентом можливості задоволення цієї потреби спрямувавши свою активність на виконання навчального завдання.

Саме проблемі підвищення мотивації студентів НТУУ „КПІ” присвячена ця стаття. При розробці системи роботи з метою підвищення мотивації увага зверталась на вікові характеристики, динаміку змін інтересів та індивідуальні особливості студентів, що мають безпосередній вплив на стратегію їх поведінки на уроках англійської мови. Крім того, була врахована дія негативних факторів, що формують ставлення студентів до предмету та стримують їх активність.

Для грунтовнішого та глибшого аналізу ситуації, виявлення характерних особливостей структури мотиваційної сфери, було проведене анкетування серед студентів НТУУ „КПІ” Фізико-Технічного Інституту (ФТІ), у якому взяло участь понад 100 студентів. Завдяки ретельному аналізу результатів було виявлено, що англійська мова користується великою популярністю, але більш важливими для себе вважають математичні та фізичні дисципліни, тобто саме ті навчальні предмети, які пов’язані з їх майбутньою професією.

На цьому прикладі чітко видно, що студенти диференціюють предмети за критерієм їх професійної значущості. Прямопропорційною є залежність бажання вчити краще предмет від усвідомлення його важливості. Іншими словами, чим більш важливим вважали для себе той чи інший навчальний предмет, тим вищою була готовність докласти зусиль для поліпшення знань.

Серед чинників, що впливають на зниження рівня активності студентів на уроках англійської мови є слідуючі: індивідуальні фактори, що пов’язані з невпевненістю, низькою самооцінкою. Деякі студенти вважають свої мовні навички недосконалими та віддають перевагу мовчанню, ніж відповіді з помилками та втраті поваги серед  однолітків, проблемним є також високий рівень вимог, особливо для студентів з низькою самооцінкою.

Вирішення проблеми підвищення мотивації студентів НТУУ „КПІ” ФТІ ми пов’язуємо з комплексним підходом, який повинен включати створення спеціальної системи завдань, виховні заходи та мінімізацію негативної мотивації. Всебічний комплексний вплив на мотиваційну структуру студента буде ефективнішим, аніж використання окремих його компонентів.

Завдання повинні носити комунікативний творчий характер, що відповідатиме потребам цієї спеціальності. Використання спеціально відібраного матеріалу, який базувався б на врахуванні інтересів студентів, їх бажанні самостверджуватись як доросла особистість; включення для обговорення хвилюючих проблем при використанні комунікативних і творчих завдань, зробить навчання особистісно значимим, що є невід’ємном атрибутом високої мотивації.

Моделювання реальних життєвих ситуацій зробить можливим використання мови як засобу, а не мети, що відповідатиме ситуації реального спілкування. В сучасній методиці, широко розповсюдженою є думка, що роль викладача при виконанні комунікативних завдань не стільки зменшується скільки змінюється. Викладач повинен створити умови для найбільш ефективного виконання завдання, структуруючи його та задаючи перший імпульс. Викладач повинен також втручатись у роботу, коли виникає пауза, і робити це в основному, задаючи запитання.

Викладач повинен пропонувати завдання, які мотивуватимуть їх підтримувати розмову, доки спеціально задана мета не буде досягнута.

Більша концентрація уваги студентів на мотивованому неформальному спілкуванні, аніж на граматичних дає кращий результат, оскільки сама робота приносить задоволення.

Що було зроблено викладачами ФТІ для підвищення мотивації вивчення англійської мови?

1) Повністю змінена програма, враховуючи вимоги щодо входження України у Болонський процес.

2) Підібрані аутентичні тексти, враховуючи специфіку майбутньої професійної діяльності студентів. Що більшою мірою взяті з таких іноземних наукових журналів, як “New Scientist”, “The Economist” та з інтернету.

3) Оскільки передумовою успішного навчання студентів є спілкування, були підібрані найсучасніші теми для обговорення. Таке спілкування здійснюється у формі бесіди, яка розглядається як особливий вид міжособистісної комунікації, що лежить між крайніми полюсами монологу та діалогу і являє собою діалогічне мовлення з „вкраплюванням” монологів різних функціональних типів у діалог.

4) У ФТІ використовуємо фізичні задачі та тести, які допомагають систематизувати та поглиблювати знання не тільки з англійської мови, а й сприяють розвитку творчих здібностей студентів. Це завдання гарантує не тільки інтерес до навчання, але й високу ефективність, оскільки навіть студенти з низькою самооцінкою пояснюють різні способи вирішення задач з великим задоволенням, оскільки ця область знань є відомою для них.

5) Студентам пропонується найсучасніша професійно-орієнтована інформація для аудіювання з американської програми SCIENCE IN THE NEWS. Окрім аудіювання, студентам пропонуються наукові фільми для перегляду, з подальшим їх обговоренням та виконанням вправ.

Для вивчення граматики теоретичний матеріал презентується у найбільш зручній формі – у вигляді таблиць. Практичний матеріал представлений  граматичними завданнями. Подається різноманітний спектр вправ: вправи на виправлення помилок (ця вправа створює позитивну атмосферу, оскільки виправлення вже існуючих помилок не таке хвилююче, як їх створення), текстові вправи на пояснення вживання часів у певних реченнях, вправи з пропусками та інші, що сприяють розвитку вмінь та навичок грамотного письма та усного мовлення, необхідних для вивчення англійської мови. Для студентів третіх та четвертих курсів пропонуються тести TOEFL, які включають мовні та профільні знання і навички студентів, які допоможуть їм підготуватися до складання іспиту до вступу в аспірантуру.

Таким чином, після проведених змін при повторному анкетуванні були отримані результати про підсилення мотивації, підвищення інтересу до предмету англійська мова, подолання психологічних бар’єрів, зокрема: страху перед говорінням іноземною мовою та страху перед можливістю зробити помилку, створені умови, за яких студенти не об’єкти, а суб’єкти навчання.