Безкоровайна Л. В., Маляревський Ю.Д.

Харківський національний економічний університет

 

Оцінка внеску структурних підрозділів підприємства у забезпечення його ефективної діяльності

 

Забезпечення ефективної діяльності підприємства можливе при чіткому розподілі обов’язків і відповідальності між структурними підрозділами підприємства та використанні системи показників для оцінки результативності їх роботи.

Для узгодженої діяльності всіх відділів та служб підприємства необхідне застосування принципу комплексного управління діяльністю, створення відповідної організаційної структури, яка об’єднає існуючі відділи підприємства у функціональні підрозділи з окремих питань, керівники яких будуть підпорядковані безпосередньо директору підприємства. Поділ всіх підрозділів підприємства за ознакою участі в управлінні витратами підприємства та в управлінні забезпеченням результатів діяльності підприємства.

Оскільки формування витрат підприємства відбувається, в основному у процесі виробництва і реалізації продукції, то основну функцію в управлінні витратами виконує виробничий підрозділ.

Основною задачею виробничого підрозділу є забезпечення виконання планових завдань з виробництва, що забезпечують виконання замовлень управління збутом; оперативне планування; раціональне використання ресурсів та контроль витрат на виробництво; аналіз виробництва.

Основними задачами технологічної служби підприємства є:

розробка і здійснення технічної політики, перспектив розвитку і шляхів реалізації програм за всіма напрямками удосконалення технологічних процесів, реконструкції та технічного переоснащення підприємства; виконання затверджених технологічних процесів і правил технічної експлуатації устаткування, здійснення ремонтів; забезпечення охорони праці; забезпечення охорони навколишнього середовища. А значить, даний підрозділ може прямо впливати на витрати виробництва шляхом удосконалення техніки та технології.

Оскільки розробку плану виробництва продукції, а також планових калькуляцій виробів здійснює відділ з фінансово-економічних питань, то від його рішень напряму залежить розмір витрат.

Основними задачами відділу є: розробка економічної та фінансової політики; перспективне і поточне планування економічної і фінансової діяльності підприємства; розробка напрямків забезпечення підприємства фінансовими ресурсами; аналіз та контроль за господарсько-фінансовою діяльністю підприємства.

Оскільки, діяльність даного підрозділу спрямована на розробку поточних та перспективних планів діяльності підприємства, то крім показників, які характеризують виробничу діяльність підприємства, для оцінки роботи даного підрозділу необхідно також використовувати показники, що характеризують фінансову стійкість підприємства. Однак розробка планів діяльності підприємства базується на вивченні факторів, від яких залежить функціонування підприємства – це і наявність постачальників та споживачів продукції, наявність конкурентів, можливості фінансового забезпечення виробництва та ін. Тому відділ з фінансово-економічних питань знаходиться на перетині двох управлінь: управління витратами і управління забезпеченням результатів діяльності підприємства.

Ще одним підрозділом, який знаходиться на перетині двох управлінь є підрозділ з маркетингу, оскільки основними задачами даного підрозділу є: дослідженнь ринку; узгодження можливостей виробництва з вимогами ринку; розробка оптимального асортименту продукції; просування продукції підприємства на ринку; розробка цінової стратегії підприємства; розробка системи знижок при реалізації продукції; підготовка і заключення договорів по збуту продукції. А це передбачає дослідження можливостей виробництва продукції і узгодження їх з потребами ринку. Тому від рішень, які приймає даний підрозділ залежать і обсяги виробництва та реалізації продукції, а значить і витрати, і просування продукції на ринок.

Наступним підрозділом підприємства, від якого залежить і здійснення діяльності і рівень витрат підприємства – є підрозділ постачань. Основними задачами даного підрозділу є забезпечення операційної діяльності підприємства сировиною, матеріалами, паливом, запасними частинами, устаткуванням та іншими матеральними ресурсами.

Показники, з допомогою яких можна оцінити результативність кожного з наведених вище підрозділів представлені в табл. 1.

Одним з ресурсів, без якого неможливий процес виробництва є людський ресурс.

                                                                                                  Таблиця 1

Класифікація показників для оцінки результативності роботи підрозділів підприємства та джерела інформації для їх отримання

 

Назва підрозділу підприємства

Назва показника

Джерела інформації

Виробничий підрозділ

Обсяг виробництва продукції

Журнал №5; Статистичний звіт ф.№1-П, Баланс ф.№1 - р.130; Головна книга за рахунком 26.

Собівартість одиниці продукції

Планова та фактична калькуляції виробу.

Витрати виробництва

Журнал №5, 5А; ф.№2 “Звіт про фінансові результати” - розділ 2.

Статистичний Звіт про основні показники діяльності підприємства розділ 3; Головна книга за рахунком 23.

Рентабельність виробництва

Розраховується на основі вищенаведених даних

Обсяг браку продукції

Журнал №5; Головна книга за рахунком 24.

Підрозділ з технологічних питань

Витрати на ремонт та поліпшення основних засобів

Акт приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об’єктів; Статистичний Звіт про основні показники діяльності підприємства, розділ 6.

Капітальні інвестиції

Журнал №4; Баланс ф.№1 - р. 020;

Головна книга за рахунком 15.

Відділ з фінансово-економічних питань

Чистий прибуток підприємства

Звіт про фінансові результати ф.№2 – р.220.

Витрати підприємства

– 2 розділ; Статистичний Звіт про основні показники діяльності підприємства - -розділ 3,6,7. Головна книга за рахунками 23,91,92,93,94 або 80,81,82,83,84.

Маржинальний доход

Звіт про фінансові результати ф. №2 – р. 010, 100. Відомість обліку постійних та змінних витрат.

Рентабельність підприємства

Звіт про фінансові результати ф. №2: р. 220/р. 280

Коефіцієнт автономії

Баланс ф. №1: р. 380/ р. 280

Коефіцієнт фінансової залежності

Баланс ф. №1: (р. 480+р. 620)/р. 380

Коефіцієнт поточної платоспроможності

Баланс ф. №1: р. 260/р. 620

Підрозділ з маркетингу

Доход від реалізації продукції

Звіт про фінансові результати ф. №2 – р. 010; журнал №6; Головна книга за рахунком 70.

Обсяг реалізованої продукції

Статистичний Звіт про продукції ф. №1-П.

Витрати на збут

Звіт про фінансові результати ф. №2 – р. 080; Головна книга за рахунком 93; журнал №5

Підрозділ постачань

Тривалість простоів у виробництві з причини нестачі сировини

Листок про простої.

Витрати на зберігання запасів

Стаття загальновиробничих витрат.

Надлишки та нестачі, виявлені при інвентаризації запасів

Акт інвентаризації.

 

Для забезпечення виробничого процесу робочою силою існує підрозділ з управління кадрами та соціальних питань.

Основними задачами даного підрозділу є: розробка і здійснення політики підприємства в сфері організації та нормування праці; підбір, підготовка і розстановка кадрів; розробка системи мотивації та стимулювання праці на підприємстві; вирішення соціальних питань на підприємстві.

Оцінити результативність роботи підрозділу з управління кадрами та соціальних питань, на нашу думку, можна з допомогою наступних показників: витрати на перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників підприємства, питома вага робітників вищої кваліфікації; продуктивність праці робітників, кошти, витрачені на стимулювання працівників. Дані про ці показники можна отримати зі статистичного Звіту по праці та документів відділу кадрів. Витрати на підвищення кваліфікації є статтею адміністративних витрат підприємства, тому інформацію про них можна отримати із “Розшифрування статей адміністративних витрат”.

Якщо, на підприємстві існують непромислові об’єкти, то доцільно відокремити підвідділ з загальних питань, завданнями якого є: планування і здійснення заходів по розвитку і забезпеченню діяльності непромислових об’єктів; організація охорони майна підприємства; господарське забезпечення і обслуговування підрозділів управління підприємством.

Оцінити ефективність діяльності даного підрозділу можна з допомогою наступних показників: витрати на утримання непромислових об’єктів, надлишки або нестачі, виявлені при інвентаризації непромислових об’єктів. Оскільки витрати на утримання непромислових об’єктів відносяться до інших операційних витрат, то інформацію про них можна знайти у відповідній статті “Розшифрування інших операційних витрат”. Інформацію про результати інвентаризації можна отримати з Акта інвентаризації.

Останні два підрозділа безпосередньої участі в управлінні витратами не беруть, хоча від їх діяльності і залежить розмір витрат підприємства, тому вважаємо за доціле віднести їх до управління забезпеченням результатів діяльності підприємства.

Взаємодія між підрозділами підприємства через інформаційні потоки наведена на рис. 1. Управління витратами та управління забезпеченням результатів діяльності підприємства підпорядковані начальникам даних управлінь, які в свою чергу підпорядковуються керівнику підприємства.

 

 

 

 

 

 

 

 


Text Box: Управління по забезпеченню результатів діяльності підприємства 

Text Box: Управління витратами підприємства 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Зв’язки на наведеній схемі означають сумісне вирішення підрозділами наступних завдань:

1)розробка стратегії діяльності підприємства, визначення показників, які необхідно досягти (доход, маржинальний доход, прибуток, собівартість); 2)взаємоузгодження діяльності управлінь для досягнення стратегічних цілей; 3)доведення планових завдань до підрозділів та отримання звітів про їх виконання; 4)дослідження ринку і визначення ємності ринку, визначення асортименту продукції, на яку існує попит, визначення потенційних споживачів; 5)визначення запасу наявних ресурсів, визначення можливості зміни обсягів ресурсів, визначення можливості зниження цін на ресурси; 6)визначення оптимального обсягу виробництва з урахуванням потреб ринку і виробничих можливостей підприємства, та його впливу на рівень витрат і результатів діяльності підприємства; 7)наявність потенційних постачальників ресурсів для підприємства; 8)забезпечення безперебійності процесу виробництва, можливості удосконалення виробничого процесу; 9)необхідність проведення ремонтів обладнання; 10)наявність необхідних ресурсів для проведення ремонтів та удосконалення процесу виробництва; 11)забезпеченість виробництва необхідними трудовими ресурсами та забезпечення відповідних умов праці на виробництві; 12)забезпечення функціонування непромислових обєктів підприємства; 13)подання інформації про діяльність відповідних управлінь для складання фінансової та статистичної звітності; 14)надання керівництву звітних документів для прийняття рішень.

Рис.1. Схема інформаційних потоків в організаційній структурі підприємства.

Для забезпечення ефективної операційної діяльності підприємства необхідно, щоб між структурними підрозділами було чітко розподілені обов’язки та відповідальність за вирішення питань і формування показників, від яких залежать результати діяльності підприємства.