„Педагогические науки”2

Мартьянова Ганна

Інститут професійно-технічної освіти АПН України

Аналіз і оформлення результатів педагогічного дослідження

Педагогіка як наука може розвиватися лише за умови поповнення новими фактами, здобутими у процесі пошуково-дослідницької роботи, тобто здійснення наукових досліджень.

Наукове дослідження — особлива форма процесу пізнання, систематичне цілеспрямоване вивчення об’єктів, в якому використовують засоби і методи науки і яке завершується формулюванням знання про досліджуваний об'єкт. У педагогіці використовують фундаментальні та прикладні наукові дослідження. Фундаментальні дослідження покликані розкрити сутність педагогічних явищ, знайти глибоко приховані засади педагогічної діяльності, дати її наукове обґрунтування. Прикладні дослідження охоплюють питання, безпосередньо пов'язані з практикою. Фундаментальні й теоретичні дослідження в галузі педагогічних наук здійснюють науково-дослідні інститути, об'єднані в Академію педагогічних наук України, прикладні дослідження — науково-методичні центри вищої, середньої освіти Міністерства освіти і науки України.

Дослідження педагогічних явищ і процесів мають ураховувати такі їх характерні риси: неоднозначність перебігу; результати навчання, розвитку і виховання, які залежать від одночасного впливу багатьох чинників; неповторність педагогічних процесів, при яких при повторному дослідженні педагог має справу вже з іншим «матеріалом», особливо коли попередні умови не вдається зберегти; участь у педагогічних процесах людей усіх вікових категорій; об'єктивні висновки у процесі дослідження можливі лише за умови багаторазових спостережень, в усередненій, узагальненій формі. [3]

Головними критеріями  ефективності  науково-педагогічного дослідження  є отримання нового наукового результату, збагачення теоретичних знань, які  сприяють удосконаленню  процесу виховання,  навчання  й  розвитку дітей,  дають  змогу  ефективно та  якісно вирішувати конкретні навчально-виховні завдання [2].

Результати науково-педагогічних досліджень повинні відповідати таким вимогам: суспільна актуальність, наукова новизна, теоретична і практична значущість, наукова об'єктивність і достовірність, доступність висновків і рекомендацій для використання їх в інших конкретних наукових дослідженнях або в практичній діяльності; визначення міри, меж і умов ефективного застосування отриманих результатів. Розпочинаючи педагогічне дослідження, важливо з'ясувати його вихідні положення, а саме: актуальність проблеми, об'єкт, предмет, мету, гіпотезу та завдання дослідження. При цьому виходять з того, що проблема дослідження в широкому значенні — складне теоретичне або практичне питання, яке потребує вивчення та вирішення. Тому вона має бути відображена насамперед у темі дослідження.

Об'єкт дослідження — частина об'єктивної реальності, яка на цьому етапі стає предметом практичної й теоретичної діяльності людини як соціальної істоти (суб'єкта). Об'єктами педагогічних досліджень можуть бути діяльність педагогів, учнів, педагогічні стосунки між суб'єктом і об'єктом навчально-виховної роботи, особистістю та колективом, між вихованням і самовихованням, організація пізнавальної діяльності учнів, навчально-виховний процес тощо.

Предмет дослідження — зафіксовані в досвіді, включені в процес практичної діяльності людини сторони, якості та відносини досліджуваного об'єкта з певною метою за даних умов.

Мета дослідження — ціль, яку поставив перед собою дослідник.

Гіпотеза дослідження — наукове передбачення його результатів.

Завдання дослідження — його конкретизована мета.

Організовуючи дослідження конкретної педагогічної проблеми, дотримуються певної послідовності, а саме: визначення проблеми дослідження, яка має актуальне, життєве значення; грунтовне, всебічне і глибоке вивчення встановлених наукою фактів, положень, висновків; вивчення шкільної практики; формулювання гіпотези, тобто наукового припущення, ймовірного висновку з дослідження; здійснення експериментальної роботи; вивчення передового досвіду; зіставлення експериментальних даних з масовою практикою. узагальнення результатів дослідження, формулювання наукових висновків, доведення або спростування гіпотези. оформлення результатів дослідження, їх упровадження в життя. У процесі педагогічного дослідження, організованого з метою отримання нових фактів, використовують систему методів науково-педагогічного дослідження.

Метод науково-педагогічного дослідження — шлях вивчення й опанування складними психолого-педагогічними процесами формування особистості, встановлення об'єктивної закономірності виховання і навчання. Організовуючи дослідження, необхідно оптимально поєднувати комплекс методів, маючи на увазі, що таке поєднання покликане забезпечити отримання різнобічних відомостей про розвиток особистості, колективу або іншого об'єкта виховання чи навчання, а використовувані методи повинні забезпечити одночасне вивчення діяльності, спілкування та інформованості особистості [1].

Процес і результати науково-педагогічного дослідження фіксуються багатьма способами. Для цього вироблено певні типи документації: анкети, плани спостереження, здійснення педагогічних експериментів, втілення результатів дослідження в практику, магнітофонні записи, фотокартки, кінострічки; протоколи обговорення уроків, виховних заходів та ін.; конспекти опрацьованої літератури, архівних матеріалів; описи досвіду роботи шкіл та інших виховних закладів; статистичні дані, математичні обчислення.

Список використаної літератури:

1.               Бабанский Ю. К. Проблемы повышения эффективности педагогических исследований. — М., 1982.

2.               Рудницька О.П., Болгарський А.Г., Свистєльнікова Т.Ю. Основи педагогічних досліджень. – К., 1998.

3.                Фіцула М.М. Педагогіка: Навч. посіб. для ст-ів вищих пед. закл. освіти. – К., 2001.