Іліка Ганна, Бурдяк Олег 5 курс, спец. «Маркетинг», д/ф,

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,

м. Чернівці

АКТУАЛЬНІ НАПРЯМИ МАРКЕТИНГУ В ДІЯЛЬНОСТІ МАЛИХ ПІДПРИЄМСТВ

В умовах глобалізації та інформатизації суспільства, коли підприємствам дедалі важче утримувати лідируючі позиції та залишатися конкурентоспроможним на ринку, досить важливим є використання інструментів маркетингу для кожного з видів бізнесу загалом, а для підприємств, які працюють у сфері послуг зокрема.

В умовах кризи багато підприємств обмежують витрати на діяльність, яка безпосередньо не відноситься  до їх основного профілю. Проте її повне обмеження неможливе, адже це негативно вплине на їх подальший розвиток. Більшість малих підприємства сьогодні не мають можливості утримувати маркетинговий відділ чи користуватися послугами професійних маркетингових аутсорсингових компаній, саме тому маркетингові функції в них виконують директор, власник чи інша уповноважена особа. В основі маркетингової діяльності малих підприємств лежить створення стратегії виживання та розвитку на ринку за допомогою мінімуму маркетингових дій.

Основною проблемою з якою стикається мале підприємство під час розроблення маркетингових напрямів своєї діяльності, перш за все, виступає їх фінансова частина, адже більшість таких підприємств не включають витрати на маркетинг в окрему статтю свого бюджету, а це створює певні бар’єри для успішної реалізацію навіть мінімальних маркетингових заходів.

Попри те існує ряд актуальних маркетингових напрямів, які можливо реалізувати на малому підприємстві з мінімальними витратами та максимальною ефективністю, серед них:

1.     Збільшення кількості лояльних споживачів.

Утримання вже існуючих клієнтів та залучення нових клієнті. Досить дієвим в цьому напрямку, особливо для підприємств сфери послуг, є так зване «сарафанне радіо», цей вид маркетингових комунікацій є досить дешевим, порівняно з друкованою, відео чи іншими видами реклами. Адже для того,  щоб про підприємство розповіли чи порадили достатньо просто бути кращим та надавати якісні послуги. 

2.     Використання «вільних» територій для розміщення своєї реклами.

В даному випадку під словом «вільні» варто розуміти вільні від оплати території на яких можна буде розповісти про своє підприємство, його товари чи послугу. Сьогодні таких території є досить багато серед них: соціальні мережі (окремі сторінки, спільноти, розміщення реклами на спеціально-створених рекламних сторінках тощо), рекламні сайти, щось на кшталт OLX чи його аналоги. Зазвичай на таких сайтах досить великий потік споживачів, які постійно щось шукають, а для того, щоб не залишитися в тіні інших сторінок на таких сайтах варто просто задати правильні ключові слова, які допоможуть з пошуковика вийти саме на сторінку вашого підприємства.

3.       Фірмовий стиль та заходи стимулювання збуту.

Підприємство будь-якого рівня повинно бути особливим, саме тому на фірмовому стилі економити не можна, адже це лице та успіх вашого бізнесу. Візитівки, інформаційні буклети та брошури – це той мінімум, який повинно мати підприємство для того щоб інформація про нього могла поширюватись серед споживачів. Сьогодні це досить доступно та недорого можна реалізувати не маючи на підприємстві особистого дизайнера чи професійної друкарської техніки – це все можна довірити спеціальним поліграфічних центрам.

   Щодо заходів стимулювання збуту – то найелементарнішим в даному випадку буде проведення розіграшів, конкурсів та міні-акцій за допомогою використання тих самих соціальних мереж чи інших інтернет-ресурсів, окрім підвищення лояльності вже існуючих споживачів, завдяки цьому можна збільшити аудиторію своїх потенційних клієнтів.

Отже, мале підприємництво сьогодні – перший крок до розвитку великої власної справи, потрібно просто правильно організувати всі процеси на підприємстві, та особливу увагу приділити маркетинговій діяльності, адже сьогодні виробляти просто якісний продукт чи послугу вже не достатньо, сьогодні важливим є бути особливим серед маси ідентичних підприємств.