Литвиненко К.Є., Шабельнікова Є. А.

Донбаський державний технічний університет

 

Програмно-цільовий метод складання бюджету в Україні та наслідки його удосконалення

 

Розглянута роль програмно-цільового методу в процесі формування бюджету, проаналізована модель традиційного бюджету та бюджету складеного за програмно-цільовим методом, представлені наслідки його удосконалення в Україні. 

 

У своєму розвитку Україна знаходиться на стадії, коли здійснено достатньо реформ в державній економіці, а тому тепер країна може впевненіше розвивати подальші реформи фінансових методів і технологій на обох рівнях – місцевому та державному.

Найбільшу увагу необхідно приділити вдосконаленню програмного фінансового планування на державному рівні та його практичного застосування в місцевих бюджетах.

Основна мета програмно-цільовий метод (далі ПЦМ) – встановлення зв’язку між використанням бюджетних ресурсів та отриманими результатами. 

Дослідженням програмно-цільового методу займалися як зарубіжні, так і вітчизняні науковці, такі як: Т.С.Бабич, Т.І.Єфименко, Л.Є.Клець, М.І.Крупки, М.І.Кульчицького, Г.В.Кучер, В.Д.Лагутіна, Чугунов І.Я., Запаріна І.В. Федосов. В.М., Бабич Т.С, та інші.

Успадкований від попередньої системи метод складання і виконання бюджету ґрунтується на розрахунку потреби  у видатках на утримання бюджетної установи: виплати заробітної плати, оплати вартості використаних енергоносіїв, видатків на харчування та медикаменти та інше.

Початком практичного упровадження програмно-цільового методу у бюджетному процесі в Україні стало розпорядження Кабінету Міністрів України про схвалення Концепції застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі від 14 вересня 2002 року № 538-р. (далі — Концепція).

Бюджет, складений за програмно-цільовим методом, суттєво відрізняється від традиційного постатейного або економічного бюджетів, а саме –здійснюється фінансування програм, а не адміністративних одиниць та штатних посад. 

Основними компонентами програмно-цільового методу є попередній розрахунок доходів і видатків, середньострокове та стратегічне планування доходів і видатків, довгострокове планування капітальних інвестицій, розгляд, оцінка, аналіз та моніторинг виконання бюджету, прозорість і участь громадськості у бюджетному процесі та стратегічне планування. Найважливіше, що отримає Україна із впровадженням програмно-цільового методу, це можливість більш продуктивного використання обмежених фінансових ресурсів та підвищення рівня відповідальності посадових осіб.

Програмно-цільовий метод бюджетування – дуже своєчасна та необхідна для України модель, яка задовольняє всі вимоги реформування державної фінансової системи, особливо в умовах обмежених фінансових ресурсів, необхідності  продуктивного розподілу бюджетних коштів та підвищення відповідальності за їх використання. Сутність програмно-цільового методу бюджетування полягає у розподілі ресурсів за програмами, що мають конкретні стратегічні цілі й оперативні завдання, які необхідно виконати.

Основними рисами програмно-цільового бюджетування є:

- зосередження уваги на результатах; 

- підвищення результативності державного сектора; 

- змінюється характер обговорення державної політики. Акцент переноситься з «утримання» бюджетної установи на її «функціонування за завданнями і вимогами».

Фінансове планування слід розглядати як складову частину процесу управління. Процес управління – цілісний, тому програмно-цільовий метод є не окремим документом, а невід’ємною частиною цього процесу. Обов’язок керівників та тих, хто приймає рішення – визначати цілі та завдання, а бюджет виконує роль інструменту, що забезпечує ефективне фінансування їх досягнення та відповідну інформацію, яка є підставою для вибору найбільш раціонального шляху витрачання коштів.

Найважливішими складовими програмно-цільового методу бюджетування є:

-  бюджетні програми та підпрограми;

- стратегічне планування (стратегічні програми соціально-економічного і культурного розвитку області, міста, району, села);

-  доходи і видатки:  прогноз, оцінка і визначення повноважень;

- довгострокове фінансове планування, включаючи середньо - та довгострокове планування бюджету; 

-  планування капітальних інвестицій;

-  аналіз витрат; 

-  аналіз, оцінка, і моніторинг програми;

-  прозорість бюджетного процесу та участь громадськості у ньому

Кожна із цих складових не є характерною лише для програмно-цільового методу. Всі вони є сучасними бюджетними методиками, що збільшують ефективність і продуктивність будь-якого бюджетного формату. Оскільки програмно-цільовий метод означає як систему, так і формат фінансування, то, відповідно, потребує дотримання всіх цих складових для того, щоб забезпечити управлінську інформацію, необхідну для встановлення зв’язку між використаними ресурсами та результатами програми. 

В Україні методику програмного бюджетування вперше  використано при формуванні Державного бюджету України на 2002 рік. Програма дій Кабінету Міністрів на 2005 – 2006 роки передбачала запровадження планування програмного бюджетування  на місцевому рівні, однак до цього часу цей процес не закінчено.

Для повного та успішного переходу на програмно-цільовий метод формування бюджету в Україні необхідно вдосконалити:

1. Поширення існуючої структури бюджетних програм на процеси планування бюджету та визначення бюджетної політики. Структура бюджетних програм повинна бути невід'ємною частиною середньострокового плану видатків та відповідно відображати стратегічні завдання в поточному бюджеті. Для здійснення цього необхідно встановити тісний зв'язок між бюджетуванням, плануванням та виконанням бюджету, при цьому чітко розподіляючи відповідальність за здійснення цієї діяльності між структурними підрозділами. 

2. Необхідність перегляду та вдосконалення існуючої структури програм для усунення організаційних та інформаційних обмежень, що заважають роботі керівників установ усіх рівнів. Складові програми не обов'язково повинні співпадати для бюджетів усіх рівнів, але структура програм на всіх рівнях має бути однаковою, щоб запобігти плутанині у термінології чи посиланнях. 

3. Необхідність поліпшення практики розрахунку видатків бюджету, роль якої є дещо обмеженою у традиційному формуванні бюджету. Ця практика може бути вдосконалена шляхом використання методів аналізу витрат. Аналіз  є обов'язковим компонентом програмно-цільового методу, і процес прийняття рішень щодо альтернативних програм або шляхів фінансування вимагає використання принаймні мінімальної аналітичної інформації. Найпростіші методи, а саме аналіз корисності витрат чи аналіз доцільності витрат, що застосовуються на початковому етапі, згодом замінюються на більш досконалі методи. 

4. Четвертим, і, можливо найскладнішим, є запровадження нової системи звітності за результатами діяльності, при цьому визнаючи, що управління бюджетом за програмно-цільовим методом є складовою ефективного управління державними ресурсами. На макрорівні це вимагає прийняття таких рішень, які дозволять місцевим органам влади, що запроваджують практику ефективного використання бюджетних ресурсів, зберегти власні заощадження, а тим органам місцевої влади, які сприяють підвищенню доходної бази, не зазнавати скорочення обсягів трансфертів. На мікрорівні від установ та керівників вимагається встановити такі завдання, щодо яких можна було б відстежити та проаналізувати їх виконання. 

Застосування програмно-цільового методу формування бюджету забезпечить прозорість та зрозумілість бюджетного процесу для громадян, покращить якість надання державних послуг та значно підвищить ефективність розподілу й використання коштів.

 

ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.          Бюджетний кодекс України: Закон України від 21.06.2001 №2542- // Відомості Верховної Ради (ВВР). - 2001. - № 37-38. - С. 189.

2. Ливдар М. В. Програмно-цільовий метод складання бюджету / Марта Ливдар // Галицький економічний вісник. — 2009. — № 2. — С. 109114.

3. Кульчицький М. І. Формування та виконання бюджету за програмно-цільовим методом/ Кульчицький М. І., Перун З.В. // Фінанси України. –2005. – № 2. – С. 78-83.

4. http://www.rusnauka.com/6_NITSB_2010/Economics/59883.doc.htm

5.http://intkonf.org/tabachun-bm-vikoristannya-programno-tsilovogo-metodu-pri-skladanni-byudzhetu/