Євсєєва К.О.

Національний технічній університет України «Київський політехнічний інститут»

Електронна митниця як один із напрямів удосконалення митної логістики на підприємстві

         Світовий досвід із спрощення митних процедур та процедур логістики, а також із зменшення ризику порушити безпеку громадян доводить нагальну необхідність створення електронних інформаційних систем. Вони повинні розроблятися як функціонально сумісні між аналогічними системами різних країн, бути доступними, безпечними, об'єднаними та контрольованими. Європейська спільнота визначає, що шлях до цього — зменшення різниці між митними процедурами країн світу та називає механізм її реалізації  «Електронною митницею», яка покликана впорядкувати потік інформації під інформаційно-комунікативні технології системи митних органів.

         Державна митна служба України знаходиться на шляху модернізації та прискорення інтеграції до Всесвітньої торговельної організації й ЄС. 5 жовтня 2006 Україна приєдналась до Міжнародної Конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур.

         Провідні митні служби світу — Німеччини, Франції, Росії, Японії, Китаю, США, Канади і багатьох інших держав — також активно застосовують сучасні інформаційні технології.

         Комплексна система «Електронна митниця» є поєднанням інформаційно-телекомунікаційних технологій. Створення системи й запровадження в Україні електронного декларування товарів дозволить підвищити якість митного регулювання й удосконалити митне адміністрування [1].

Переваги електронного декларування є:

         На сьогоднішній день при митному оформленні вантажів подається вантажна митна декларація та її електронна копія. Ще в 90-ті роки Державною митною службою України для обліку зовнішньоекономічних операцій був розроблений програмно-інформаційний комплекс для накопичення та обробки електронних копій вантажних митних декларацій. В майбутньому планується повністю перейти на електронне декларування. Уявіть собі, особа, не відходячи від свого робочого місця через Інтернет робить заявку митному органу про те, що вона очікує певний вантаж. Заповнює в електронному вигляді декларацію, відсилає її через Інтернет в Державну митну службу. Остання, в свою чергу, перевіряє електронну копію вантажної митної декларації на форматно-логічний контроль і, в разі позитивного результату, їй присвоюється ідентифікаційний номер і повертається до відправника [2].

         На сьогоднішній день так оформлюються попередні повідомлення (документи контролю доставки). Попередні повідомлення в електронному вигляді після «проходження» форматно-логічного контролю надсилаються на прикордонну митницю. Вантаж проходить через кордон. І особа (знову ж таки на робочому місці) отримує повідомлення, що вантаж перетнув кордон і буде доставлений в пункт призначення за 23 дні. Така схема була розроблена ще 13 років тому. Але ж потрібно всю Державну митну службу перевести на електронне декларування, звичайно неможливо відразу перейти на електронне декларування всіх типів вантажних митних декларацій. Почнеться хаос, тому це потрібно втілювати поступово, адже це досить тривалий процес.

         Порядок визначення підприємств, до товарів яких може застосовуватися процедура електронного декларування, затверджений наказом Держмитслужби від 8 серпня 2007 р. № 669 [1].

Для того щоб бути включеними до реєстру, підприємства мають відповідати певним критеріям оцінки:

·   посадовими особами підприємства не можуть бути особи, які притягуватися до кримінальної відповідальності за вчинення контрабанди або до адміністративної відповідальності за порушення митних правил;

·   підприємство має провадити зовнішньоекономічну діяльність, пов’язану з переміщенням товарів через митний кордон України, упродовж принаймні одного року й укласти з Держмитслужбою договір про надання посадовим особам митних органів права безперешкодного доступу до фінансових і банківських документів, які стосуються переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України;

·   до підприємства не застосовувалися санкції, перелік яких передбачений ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» [1].

         Автоматизація процесу проведення митних послуг дозволить досягти строгого контролю над операціями по експорту та імпорту товарів, забезпечити контроль над реальною валютною виручкою від експорту.  

Одна з найважливіших задач, яку необхідно вирішити в митній службі України в найближчій перспективі — це впровадження в митну справу міжнародних норм і правил, що дозволить перейти до застосування єдиних стандартів в області митної справи і вирішити питання, пов'язані з приєднанням до міжнародних конвенцій по гармонізації і спрощенню митних процедур, а також здійснити поетапне зближення митного законодавства і митних процедур, які застосовуються в Україні, до країн Євросоюзу.

На сьогоднішній день митні органи України, поки не готові в повній мірі забезпечити свою роботу на рівні міжнародних стандартів у зв'язку з тим, що не вирішений цілий ряд ключових, системних проблем, без усунення яких неможливо підняти на якісно новий рівень роботу митних органів і підвищити ефективність діяльності Державної митної служби України в цілому. Необхідно визначити етапність їхньої реалізації і ресурсні витрати.

ЛІТЕРАТУРА:

1.     Про затвердження Примірної форми договору про застосування вантажної митної декларації в електронному вигляді:  Наказ Державної митної служби України від 06.12.07 № 1028 // 2007. 

2.     Митна логістика в регіональному вимірі [Електронний ресурс] / І. Г. Смирнов — Режим доступу: 

http://www.rusnauka.com/NPM/Geographia/1_1_smirnov_mitna.doc.htm

3.      Митники готуються перейти на електроніку [Електронний ресурс] / Газета Українська Правда. 2009. Режим доступу: http://www.epravda.com.ua/news/4ae70897739e0/