Економічні науки / 10. Економіка підприємства

к.е.н. Богацька Н.М., Балахонова Ю.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Сутність антикризового управління підприємством при здійсненні ним зовнішньоекономічної діяльності

 

Нові економічні умови становлення ринкового механізму в Україні дозволили отримати не лише позитивні результати, але і призвели до того, що більше половини всіх підприємств країни внаслідок загальноекономічної кризи виявилися неспроможними, в економічному відношенні, та постали перед необхідністю примусової санації. Отже, дослідження проблеми антикризового управління є актуальним, так як пов'язано з тим, що в сучасних умовах дані ситуації частішають, а їх наслідки набувають все більших масштабів. Нині в  умовах глобалізації економіки зростає необхідність здійснення спеціалізованого антикризового управління, яке спрямовано на передбачення небезпеки кризи при здійсненні товариством зовнішньоекономічної діяльності, аналізу її симптомів і усунення загроз прояву, а у разі їх виникнення - прийняття швидких заходів ліквідаційного характеру з найменшими втратами та негативними наслідками.  Проблемам антикризового управління підприємств у нестабільних економічних системах присвячені праці таких учених як: І.Т. Балабанов, С.Г. Бєляєв, А.П. Градов, А.Г. Грязнова, П. Друкер, В.А. Забродський, М.П. Іванов, Т.С. Клебанова, В.Г. Кошкін, Б.І. Кузін, Л.О. Лігоненко, Є.С. Мінаєв, Д. Морріс, В.П. Панагушин, В.С. Пономаренко, О.І. Пушкар, Б.А. Райзенберг, М.В. Слабіков, О.С. Соколіцин, Є.А. Уткін та ін.

Зокрема у роботі Н.В. Туленкова, висловлюється думка, що будь-яке управління підприємством повинно бути антикризовим, тобто побудованим на врахування ризику та небезпеки кризових ситуацій[1]. Процес виведення господарського суб'єкта з даного негативного стану має відбуватися не хаотично та безсистемно, він має бути належним чином організований та скоординований. Основними документами, які мають розроблятися на підприємстві, за даної ситуації, є антикризова програма та план заходів.

Антикризова програма представляє собою спеціальним чином підготовлений внутрішній документ, у якому систематизовано викладається перелік основних заходів, що планується здійснити в межах товариства, його структурних підрозділів та функціональних служб для досягнення поставленої мети - виведення з кризового стану.

План антикризових заходів розробляється на підставі вище згаданої програми й являє собою форму її конкретизації та трансформації. Він має містити перелік конкретних заходів які передбачається здійснити, строки початку та закінчення, необхідні ресурси та очікуваний результат реалізації, а також визначати відповідальну особу та виконавців[2].

Успіх подолання кризових явищ підприємством при здійсненні ним зовнішньоекономічної діяльності залежить від вміння провідних менеджерів своєчасно здійснити адекватні дії: проаналізувати всі напрямки міжнародної діяльності господарюючого суб’єкта; провести обстеження статистичних даних щомісячних продажів за останні роки, а саме як впливають на обсяг останніх сезонні коливання попиту; визначити особливості товару, що відрізняють його від товарів-конкурентів; виявити основних споживачів продукції; можливість розширення ринку збуту; провести анкетування постійних клієнтів та ін.

Динаміка того, що відбувається на даний момент повинна знаходитись під особливим контролем. Особливо її зміни. Така робота повинна проводитись щоденно, відслідковувати найменші нюанси як у внутрішньому, так і в зовнішньому середовищі. Виділивши ключові моменти такої динаміки, легше буде прогнозувати хід наступних подій. Найбільшу увагу потрібно приділити проблемам, які вже мали місце в минулому і проаналізувати, яким чином вони були вирішені і до яких наслідків призвели. Це може допомогти прийняти оптимальне рішення по їх ліквідації у випадку погіршення ситуації.

 Визначивши послідовність у рішенні проблем, беручи до уваги їх значення і ступінь важливості, потрібно чітко сформулювати першочергові задачі, шляхи їх вирішення, пріоритетні напрямки діяльності виходу із ситуації, яка склалася. Обговоривши і затвердивши такий план, потрібно негайно приступати до його виконання. Досягти позитивного результату можна лише дотримуючись відповідної стратегії.

Якщо кризу не вдалося передбачити, то необхідно не тільки стратегія, але й команда, яка цю стратегію буде реалізовувати. Для цього потрібно створити робочу групу, яка й буде здійснювати антикризову стратегію, а також контролювати її виконання

Проведення вище наведених заходів дозволить господарюючим суб’єктам, що здійснюють міжнародну торгівлю успішно завойовувати та розширювати частки зовнішніх ринків, а також попереджувати виникнення майбутніх криз. При цьому більша частина успіху залежить від кваліфікації та здібностей управлінського персоналу.

Отже, після подолання господарюючим суб’єктом кризової ситуації система антикризового управління переходить в інший режим роботи - попередження виникнення криз. При цьому необхідно пам'ятати, що успіх управління даними ситуаціями визначається ступенем готовності фірми до потенційних загроз.

Література:

 

1.     Байцим В. Ф.  Механізми та  інструменти ефективного антикризового управління корпораціями та підприємствами в умовах світової фінансової кризи [Електронний ресурс]. -  Режим доступу: URL: http://www.vofpp.lutsk.ua/vofpp/Baitsym_Antikriz. - Назва з екрану.

2.     Туленков Н. Маркетинговая стратегия фирмы в антикризисном управлении / Николай Туленков //Персонал. - 2006. - № 6 - ст. 19-25.